foto: flickr.com (CC BY-SA 2.0) /Donald Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do USA, začít platit mají za 15 dní od čtvrtečního podpisu příslušného dekretu. Svět Trumpovo rozhodnutí kritizuje. Nesouhlas vyslovily i Kanada s Mexikem, které jsou zatím z cel vyjmuty. Evropská unie, která o výjimku usiluje, se chce obrátit na Světovou obchodní organizaci (WTO). Opatření se nelíbí ani mnohým republikánům, kteří se obávají, že poškodí americké hospodářství. České hutě, které do USA vyvážejí málo, se nyní obávají zvýšení dovozu oceli do Evropy. Případná obchodní válka, která podle některých hrozí, by dolehla i na český autoprůmysl.
Mexiko s Kanadou výjimku sice přivítaly, s uvalením cel ale obecně nesouhlasí. Nelíbí se jim ani spojování výjimky se Severoamerickou dohodou o volném obchodu (NAFTA), o jejíž nové podobě teď se Spojenými státy jednají. Kanada přislíbila, že bude na Washington tlačit, aby cla zrušil. Spojené státy jsou největším dovozcem oceli na světě.
Vlády Japonska a Jižní Koreje budou rovněž usilovat o výjimku a stejný postup zvolí také Austrálie. Trump při podpisu dekretu uvedl, že USA se k problematice poplatků staví pružně, což by mohlo signalizovat vyhlídky na dohodu. Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes naznačil, že spojenci USA usilující o výjimku by mohli být vyzváni k lepšímu plnění svých finančních závazků vůči NATO.
Evropské státy chtějí na krok Washingtonu reagovat společně s Evropskou unií, tento záměr už oznámily mimo jiné Británie, Francie a Německo. Berlín považuje americká cla za protiprávní a za urážku blízkých partnerů. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že cla budou mít dopady na všechny, proto by bylo nejlepší, aby EU byla z opatření vyjmuta.
K výjimce pro EU vyzval také místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Prohlásil, že EU není pro USA bezpečnostním rizikem a že unie bude jako obchodní blok postupovat v otázce cel společně.
Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová oznámila, že bude o situaci v sobotu hovořit s americkým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem. Uvedla také, že cla jsou podle EU v rozporu s WTO, takže není vyloučeno, že se Brusel na obchodní organizaci obrátí.
Italský premiér Paolo Gentiloni uvedl, že Evropská unie zaujme společný postoj k americkým clům na příštím jednání Evropské rady, které se bude konat ve dnech 22. a 23. března.
Evropské ocelářské sdružení Eurofer považuje Trumpovo rozhodnutí za kontraproduktivní. Varovalo také, že oznámený krok poškodí jak Spojené státy, tak Evropskou unii. K členům sdružení Eurofer patří firmy jako je ArcelorMittal, ThyssenKrupp nebo Tata Steel Europe.
Čtveřice hlavních německých hospodářských sdružení v čele s průmyslovou a obchodní komorou (DIHK) varovala před nebezpečím roztočení spirály protekcionalismu.
O tom, že by EU měla zvážit zavedení ochranných opatření, informovaly ČTK největší české hutní podniky - Třinecké železárny (TŽ) a ArcelorMittal Ostrava (AMO). Tyto ocelárny sice do USA dovážejí málo, obávají se ale zvýšení dovozu do Evropy. České ocelářské firmy loni vyvezly do USA zboží za 200 milionů dolarů (4,1 miliardy Kč). Jde například o železné a ocelové trouby a profily.
O přesměrování vývozu na jiné trhy již hovoří největší ruská ocelárenská společnost Severstal. Ta sdělila, že cla za problém nepovažuje, protože do USA loni dodala jen dvě procenta svého celkového objemu.
Zatímco Trump tvrdí, že vyhlášením cel plní své předvolební sliby o ochraně amerického průmyslu, řada republikánů s ním nesouhlasí a obávají se negativních dopadů na americkou ekonomiku. Mnozí v této souvislosti varují, že obchodní válka nebude mít vítěze, protože škody utrpí každý. Podle agentury AFP řada zákonodárců také hrozí, že zablokuje prezidentovo rozhodnutí zákonem.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroj: ČTK
Tagy