Trump plánuje navýšit výdaje na obranu o 54 miliard dolarů a výrazněji omezí zahraniční pomoc

Trump plánuje navýšit výdaje na obranu o 54 miliard dolarů a výrazněji omezí zahraniční pomoc
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Pentagon
27 / 02 / 2017, 19:30

Donald Trump chce zvýšit rozpočet obrany a omezit zahraniční pomoc.

Americký prezident plánuje navýšit letošní rozpočet na obranu o 54 miliard dolarů. Je to součást jeho záměru přebudovat finančně ,,vyčerpanou armádu", což slíbil i během předvolební kampaně. Trump v této souvislosti prohlásil, že hodlá znovu vybudovat ,,zeštíhlenou armádu". A prý tak učiní rychle, aby ,,USA zreformoval". Podle jeho slov USA ,,nikdy nevyhrávají války", přičemž vůbec nejhůř je to vidět na Blízkém východě.

Na pondělní schůzce se skupinou guvernérů v Bílém domě Trump řekl, že takový rozpočet bude mít silný dopad na bezpečnost státu i veřejnost. Podle něho bude toto zvýšení ,,historickým zvýšením výdajů na obranu, které povede k přebudování vyčerpané armády."

Kvůli plánovanému kroku sníží Trump tok finančních prostředků do ostatních ministerstev kromě těch, které zajišťují bezpečnost. Americký prezident chce rovněž výrazně omezit zahraniční pomoc poskytovanou USA.  Již dříve média spekulovala, že by se mohlo primárně jednat o snížení příspěvků do programů OSN a dalších mezinárodních organizací či projektů,

V důsledku zvýšených výdajů na obranu země, se bude se šetřit i doma, a to v prvé řadě v Agentuře pro ochranu životního prostředí či na ministerstvu v zahraničí. Přesná čísla Trumpova plánu zveřejní Bílý dům až za měsíc.

USA dávají každoročně na zbrojení přibližně 600 miliard dolarů a dlouhodobě zaujímají v této statistice první místo.

 

psali jsme:

Pentagon doporučí Trumpovi boj proti terorismu v nejširším pojetí

 

Zdroj: rt.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.