Trump podepsal příkaz k obnovení protiíránských sankcí

Trump podepsal příkaz k obnovení protiíránských sankcí
Popisek: Donald Trump
07 / 08 / 2018, 07:00

Americký prezident Donald Trump včera podepsal exekutivní příkaz k obnovení protiíránských sankcí, který navazuje na jeho květnové rozhodnutí o vypovězení jaderné smlouvy s Íránem. Sankce, které mají podle prezidenta zajistit "maximální hospodářský tlak" na teheránský režim, se budou uplatňovat ve dvou etapách, první vstoupí v platnost o půlnoci místního času (v úterý v 6:00 SELČ).

V oznámení o podpisu prezidentského dekretu Bílý dům uvedl, že prezident je připraven uzavřít novou jadernou smlouvu, která by se týkala všech "škodlivých" aktivit Íránu včetně výroby balistických raket a údajné podpory terorismu.

"Zatímco neustáváme v našem maximálním hospodářském tlaku na íránský režim, zůstávám otevřen komplexnější dohodě, která bude zahrnovat veškeré íránské škodlivé aktivity včetně balistického programu a podpory terorismu," uvádí se v prohlášení.

Trump v dokumentu připomněl své stanovisko, že mezinárodní jaderná dohoda, kterou v roce 2015 uzavřela dřívější americká vláda Baracka Obamy spolu s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem, byla "děsivá a jednostranná". Umožnila prý íránské vládě financovat šíření konfliktu na Blízkém východě.

Americký prezident vyzval všechny národy, aby "jasně daly najevo, že íránský režim má na vybranou: buď změní své výhrůžné a destabilizující chování a zapojí se do globální ekonomiky, nebo půjde dál cestou hospodářské izolace".

Trump zároveň varoval, že všichni, kdo nepřeruší své vazby na íránskou ekonomiku, riskují v obnoveném sankčním režimu "vážné následky".

První vlna sankcí, která vstoupí v platnost v úterý, se zaměřuje především na automobilový průmysl a obchody se zlatem a dalšími kovy. Podstatnější ranou pro íránský průmysl však bude v listopadu druhá série sankcí, která cílí na ropný a bankovní sektor. Obnovení sankcí by mohlo mít dopad i na aktivity některých českých firem v Íránu.

Evropská unie s Trumpovým rozhodnutím odstoupit od jaderné dohody nesouhlasí a rozhodla se pomoci evropským firmám, aby se s důsledky sankcí USA vyrovnaly.

USA podle Rúháního musejí obnovit důvěryhodnost, chtějí-li jednat

Teherán může se Spojenými státy vyjednávat, jedině pokud Washington po odstoupení od jaderné dohody dokážou, že je jim možné důvěřovat. Řekl to dnes íránský prezident Hasan Rúhání v projevu, který přenášela íránská televize. Americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mezinárodní dohody s Íránem a dnes podepsal příkaz k obnově protiíránských sankcí.

Trump ale v červenci nabídl, že je připraven k jednání s Rúháním kdykoli a bezpodmínečně. Rúháního poradce o den později prohlásil, že pokud chtějí USA s Íránem vyjednávat, musejí se vrátit k dohodě.

"Vždy jsme nakloněni diplomacii a jednání... Ale to vyžaduje čestnost... Spojené státy obnovují sankce proti Íránu a odstupují od jaderné dohody (z roku 2015) a pak s námi chtějí jednat," prohlásil dnes Rúhání. Trumpovu nabídku k jednáním označil za nesmyslnou. "Je nesmyslné spojovat rozhovory a sankce. Zavádějí (USA) sankce proti íránským dětem, nemocným a proti národu," prohlásil Rúhání.

Spojené státy budou podle Rúháního litovat, že sankce obnovily. "Už teď jsou (USA) ve světě izolovány," řekl. Chtějí-li Spojené státy jednat, musejí se podle něj k dohodě vrátit. "Když někoho bodnete do zad a pak řeknete, že chcete jednat, musíte nejdřív ten nůž vytáhnout," prohlásil Rúhání. Íránce přitom vyzval k jednotě, která jim umožní tlak sankcí překonat. Spojené státy "chtějí zahájit psychologickou válku proti íránskému lidu a vyprovokovat mezi Íránci neshody," pokračoval Rúhání.

Sdělil také, že Teherán může počítat s Čínou a Ruskem, které pomohou íránskému ropnému a bankovnímu sektoru.

Trumpovu výzvu k přímým rozhovorům označil Rúhání za prohlášení určené domácímu publiku. V Íránu to má prý vyvolat chaos a rozkol. Také šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf Trumpovo pozvání k rozhovorům považuje za propagandu. Trumpovi podle něj nelze důvěřovat.

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi podepsaly v roce 2015 s Íránem dohodu, která měla dočasně zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Trump dohodu od své kampaně označoval za špatnou a slíbil, že od ní odstoupí. První sérii sankcí začnou Spojené státy proti Íránu uplatňovat od úterý, další pak od podzimu.

 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace