Trump pohrozil zrušením finanční podpory Palestincům

Trump pohrozil zrušením finanční podpory Palestincům
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
03 / 01 / 2018, 08:00

Spojené státy by mohly ukončit finanční podporu poskytovanou Palestincům, pokud jejich vedení nebude chtít jednat o míru s Izraelem. Uvedl to v úterý prezident Donald Trump, podle něhož se USA za stovky milionů dolarů ročně nedostává ze strany Palestinců "žádného uznání či respektu". Trump v prosinci popudil Palestince a další muslimské národy regionu tím, že uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam Washington přesune americkou ambasádu.

"Ale když se Palestinci už nejsou ochotni bavit o míru, proč bychom jim v budoucnu měli platit jakékoli z těchto ohromných částek?" napsal Trump na twitteru v reakci na neochotu Palestiny akceptovat mírová jednání zprostředkovaná USA. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás předminulý týden prohlásil, že Palestinci nepřijmou žádný mírový plán předložený Washingtonem a že se Spojené státy samy vyloučily z jednání právě Trumpovým krokem týkajícím se Jeruzaléma. Trump přitom dlouhodobě tvrdí, že chce obnovit zablokovaný mírový proces na Blízkém východě, čemuž podle znalců jeruzalémské rozhodnutí spíše uškodilo.

USA poskytují Palestině okolo 300 milionů dolarů (6,5 miliardy korun) ročně. Pro omezení této částky se v prosinci vyslovila Sněmovna reprezentantů s tím, že Washington by měl příspěvky výrazně snížit, pokud z nich Palestinci nepřestanou platit náhrady rodinám ozbrojenců, které zabili nebo uvěznili izraelští vojáci. 

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.