Trump připravuje odchod USA ze Světové poštovní unie

Trump připravuje odchod USA ze Světové poštovní unie
Popisek: Donald Trump
18 / 10 / 2018, 07:30

Americký prezident Donald Trump se rozhodl zahájit kroky k odchodu Spojených států ze Světové poštovní unie (UPU), která zajišťuje Číně i dalším zemím nižší sazby u poštovních zásilek do USA. Informovali o tom včera představitelé Bílého domu. Trumpova administrativa tak pokračuje v opatřeních proti praktikám, které podle ní poskytují nepoctivou výhodu Číně, napsala agentura Reuters.

Světová poštovní unie podle Bílého domu znevýhodňuje americké podniky a snižuje tržby amerického poštovního úřadu U.S. Postal Service (USPS). "Lidé v této zemi jsou poškozováni nespravedlivým systémem," uvedl jeden z představitelů Bílého domu. Odchod z UPU by nicméně mohl americkým zákazníkům zvýšit náklady na zboží objednávané prostřednictvím internetu v zahraničí, upozorňuje Reuters.

Světová poštovní unie vznikla v roce 1874, mezi její členské země patří také Česká republika. Spojené státy jsou podle představitelů Bílého domu ochotny jednat o změně podmínek, pokud se jim ale nepodaří dosáhnout dohody, pak unii opustí. "Pokud budou jednání úspěšná, je administrativa připravena oznámení o odstoupení anulovat a zůstat v UPU," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

Americká Národní asociace výrobců (NAM) postup Trumpovy administrativy přivítala. Uvedla, že současná podoba Světové poštovní unie je v době internetového obchodu a dominance Číny ve zpracovatelském sektoru "zastaralá" a výrazně přispívá k přílivu padělaného zboží a nebezpečných léků z Číny do USA.

Podle agentury AP by odchod Spojených států z UPU prohloubil obchodní konflikt mezi Washingtonem a Pekingem. USA a Čína na sebe letos v důsledku obchodních sporů vzájemně uvalují cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů. Bílý dům se pomocí cel na dovoz čínského zboží snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Tato cla jsou také reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků. Peking na americká cla reaguje odvetnými cly na dovoz z USA.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace