Trump: Přípravy na schůzku s lídrem KLDR jdou velmi dobře

Trump: Přípravy na schůzku s lídrem KLDR jdou velmi dobře
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Donald Trump
29 / 04 / 2018, 07:00

Americký prezident Donald Trump dnes hovořil s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem o své chystané schůzce s lídrem KLDR Kim Čong-unem. Přípravy jdou podle Trumpa velmi dobře, místo a termín se stále upřesňuje, napsal včera americký prezident na twitteru. Den po pátečním historickém summitu KLDR a Jižní Koreje Trump také uvedl, že o korejských jednáních hovořil i s japonským premiérem Šinzóem Abem.

"Právě jsem měl dlouhý a velmi dobrý rozhovor s prezidentem Jižní Koreje. Věci jdou velmi dobře, čas a místo setkání se Severní Koreou stanovujeme," napsal Trump na twitteru dnes odpoledne SELČ (dopoledne místního času).

Summit Trumpa s lídrem KLDR je plánován na konec května, případně na začátek června. Datum ale zatím není známo, stejně jako místo setkání. V pátek Trump uvedl, že jako dějiště schůzky jsou ve hře dvě či tři místa. Zopakoval také, že se nenechá Severní Koreou ovlivnit a že pokud summit k žádnému výsledku nepovede, jednání opustí.

 

V pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení Korejského poloostrova v 50. letech. Kim Čong-un se v pátek stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války (1950-53) vkročil na jihokorejskou půdu. Na hranici si potřásl rukou s jihokorejským prezidentem. Posléze se oba domluvili na řadě kroků, jež by měly vést ke snížení napětí na poloostrově.

Mnozí analytici pohlížejí skepticky na možnost, že by se KLDR vzdala svého jaderného arzenálu, který vyvíjela a bránila desítky let. Podle některých se Pchjongjang pouze snaží dosáhnout zmírnění mezinárodních sankcí. Podle skeptiků KLDR přistoupí maximálně na zmrazení jaderného programu, nikoli na úplnou denuklearizaci. Možná bude pokračovat ve vývoji jaderných zbraní tajně.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.