Trump přislíbil rychlé plnění slibů, v Bílém domě jednal s Obamou

Trump přislíbil rychlé plnění slibů, v Bílém domě jednal s Obamou
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Donald Trump
11 / 11 / 2016, 05:30

Donald Trump chce po lednovém převzetí úřadu prezidenta Spojených států začít rychle pracovat na plnění svých předvolebních slibů, mimo jiné na těch o přistěhovalectví či zdravotní péči.

Trump to dnes prohlásil po schůzce s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem, uvedla agentura Reuters. Ještě předtím se sešel v Bílém domě s Barackem Obamou.

,,Jak víte, chystáme se snížit daně," řekl Trump. ,,Myslím, že pro americký lid uděláme absolutně velkolepé věci," dodal.

Trump na Kapitol odjel z Bílého domu, kde jednal s Obamou. Vedle schůzky s Ryanem si naplánoval setkání také s šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem. Na obě tato jednání ho doprovodila nejen manželka Melania, ale také jeho viceprezident Mike Pence. Pence pak z Kongresu odjel do Bílého domu na jednání s dosluhujícím viceprezidentem Joem Bidenem.

Donald Trump v Bílém domě jednal s Barackem Obamou

Dosluhující demokratický prezident Barack Obama i jeho budoucí republikánský nástupce Donald Trump ocenili své dnešní setkání v Bílém domě. Obama novinářům po jednání řekl, že pokud Trump jako hlava státu uspěje, bude to znamenat úspěch pro celou Ameriku. Trumpovi Obama přislíbil veškerou pomoc, aby mohl vedení země hladce převzít. Trumpa do Bílého domu doprovodila manželka Melania, která se soukromě sešla s Obamovou ženou Michelle.

Chválou na schůzku v Oválné pracovně, která je ikonickým srdcem Bílého domu i prezidentské moci, Trump nešetřil. Setkání označil za poctu a novinářům řekl, že původně mělo být jednání krátké, ale protáhlo se asi na 90 minut.

,,Je to velmi dobrý chlapík," řekl vítěz voleb na adresu demokratického prezidenta.

Během kampaně se přitom oba politici vzájemně ostře kritizovali. Trump Obamu označil za nejhoršího prezidenta, Obama Trumpa zase označoval za nekvalifikovaného pro nejvyšší úřad v zemi.

Dnes ale Trump řekl, že se těší na mnohé další budoucí schůzky s Obamou. Naznačil také, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout.

Obama řekl, že s Trumpem jednali o zahraničních i domácích tématech. Realitní magnát dodal, že mu Obama vysvětlil některá úskalí a že hovořil i ,,o opravdu skvělých věcech, kterých se podařilo dosáhnout".

Jednání mezi Obamou a Trumpem se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima. Obamův mluvčí Josh Earnest na následné tiskové konferenci řekl, že se hovořilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům rovněž nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.

Obama ještě před společným setkáním s Trumpem řekl, že to nebude snadné, ale že mu poskytne stejně vysokou úroveň profesionální zdvořilosti, jaké se mu dostalo od republikánského prezidenta George Bushe mladšího před osmi lety, když od něj přebíral moc.

Z Bílého domu Trump zamířil na Kapitol k separátním jednáním s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem a šéfem republikánské většiny v Senátu Mitchem McConnellem.

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.