Trump provádí sebedestrukci v přímém přenosu

Trump provádí sebedestrukci v přímém přenosu
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Donald Trump
16 / 08 / 2016, 11:00

Donaldu Trumpovi se rozplývá sen o dobytí Bílého domu.

KOMENTÁŘ

Jak se provádí politická sebedestrukce v přímém přenosu? Chtělo by se s lehkou dávkou ironie říci ,,po trumpovsku". To, co totiž kandidát na amerického prezidenta předvádí v posledních týdnech, není vstupenkou do Bílého domu, ale do politického suterénu.

Jak se boří sen

Trump měl vždy řádné prořízlá ústa, nyní však svůj ,,hnojometnou palbu" proti všem a na všechny strany dotáhl k dokonalosti. K takové dokonalosti, že se od něho distancují i vlastní spolustraníci. Někteří z nich budou volit místo něho jeho zapřísáhlého protivníka Hillary Clintonovou.

Ta ostatně v každném relevantním průzkumu voličských preferencí nad Trumpem pohodlně vede, v některých klíčových amerických státech, které v minulosti rozhodly prezidentské volby, i o 13 a více procent.

Trump vsadil na vyhrocené emoce prodchnuté zaníceným americkým patriotismem. Taková kombinace se zdála alespoň ze začátku Trumpovy kampaně funkční, postupně však díky Trumpovým výrokům jdoucí daleko za hranu (i na poměry Ameriky) ztratila svůj smysl.

Proti všem

Trump ve své prezidentské kampani obviňuje ze sabotování jeho osoby téměř každého. Jednou Clintonovou, jednou média, jednou vlastní stranu, že mu hází klacky pod nohy místo toho, aby jej veřejně postavila na piedestal. Všechny ,,nářky" mají společného jmenovatele: chtějí zničit majestát jeho Veličenstva Donalda Trumpa a jeho sen stát se americkým prezidentem.

Populista na jedno použití

Trump postavil svou kampaň na ultrapopulistických návrzích, o nichž sám dobře ví, že jsou v praxi těžko realizovatelné. A pokud by realizovatelné byly, tak by to Trumpa stálo v příštích volebních obdobích politickou kariéru. Míra jeho populismu je ale již tak přepálená, že je ve finále kontraproduktivní, což si zřejmě Trump sice uvědomil, ale už pozdě.

I když on ani Clintonová nejsou v USA populární a američtí voliči se budou rozhodovat v těchto volbách mezi větším a menším zlem, Trump si v podstatě již nyní, tři měsíce před samotnou volbou s velkou pravděpodobností ,,předplatil" svou porážku.

 

 

 

 

Tagy článku