Trump prý na summitu od Kima dostal všechno, v neděli mu zavolá

Trump prý na summitu od Kima dostal všechno, v neděli mu zavolá
16 / 06 / 2018, 07:15

Americký prezident Donald Trump uzavřel se Severní Koreou smlouvu, v níž Spojené státy "dostaly všechno". Řekl to ve Washingtonu novinářům z televize Fox News. KLDR už podle něj začala vracet pozůstatky amerických vojáků padlých v době korejské války. Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem hodlá šéf Bílého domu o víkendu telefonicky hovořit, besedovat chce rovněž s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Prezident pokračoval v energické obhajobě úterního setkání s Kimem, jehož výsledky kongresmani z Trumpovy Republikánské strany přijali většinou vlažně a demokraté je kritizovali. V médiích byl šéf Bílého domu napadán, že při summitu v Singapuru ignoroval osud tisíců Severokorejců vystavených věznění a mučení.

Včera Trump prohlásil, že na severokorejského diktátora kvůli lidským právům netlačil proto, že si "nepřeje jadernou válku". Svého předchůdce v Bílém domě Baracka Obamu naopak obvinil, že byl odhodlán se Severní Koreou do války jít.

Sílu severokorejského vůdce podle Trumpa není radno podceňovat. "Je to hlava státu, a to velmi silná. Nedovolí, aby si kdokoli myslel něco jiného," pokračoval prezident. Když prý Kim Čong-un mluví, jeho lidé zpozornějí.

"Chtěl bych, aby moji lidé udělali totéž," konstatoval Trump. Později reportérům řekl, že tato slova nemyslel vážně. Bylo to prý jen plácnutí a novináři nerozumějí sarkasmům.

Kritiku ohledně příliš obecného vyznění společného prohlášení ze Singapuru odmítl s tím, že v uzavřené dohodě dostal "všechno". Schůzka s Kimem byla důležitá. "Když se setkáním nesouhlasíte, víte, co budete mít? Budete mít jadernou válku," prohlásil.

Kimovi, stejně jako Macronovi, hodlá Trump telefonovat v neděli. Novinářům se svěřil, že severokorejskému vůdci na sebe dal přímé telefonní číslo.

Šéf Bílého domu rovněž potvrdil, že má v plánu schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V médiích se objevily zprávy, že by se mohla uskutečnit ve Vídni. Dnes Trump řekl, že by se s kremelským vůdcem mohl sejít během léta.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace