Trump schválil ke zveřejnění jen část utajovaných dokumentů k zavraždění Kennedyho. Neměl jsem jinou možnost, řekl

Trump schválil ke zveřejnění jen část utajovaných dokumentů k zavraždění Kennedyho. Neměl jsem jinou možnost, řekl
27 / 10 / 2017, 08:15

Dlouho očekávané klíčové dokumenty týkající se atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho zatím nebudou veřejnosti k dispozici.

Americký prezident schválil ke zveřejnění jen 2 800 dokumentů z 3810, které se vztahovaly k zavraždění prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Rozhodnutí o zveřejnění zbývajících zatím odložil. Vědeckou obec a výzkumné pracovníky, kteří se zabývali souvislostmi atentátu na Kennedyho, tím však zklamal.

psali jsme: Historie: 22. listopadu 1963 byl zavražděn John F. Kennedy

Trump argumentoval tím, že ,.,neměl jinou možnost", aby neohrozil národní bezpečnost a nezpůsobil možnou ,,nezvratnou škodu". Americký prezident dodal, že na něho ve věci odložení některých dokumentů naléhala FBI i CIA. Tyto záznamy se budou dodatečně šest měsíců zkoumat.

Je možné, že dokumenty, které by mohly vnést konečně světlo do atentátu na Kennedyho, nebudou nakonec vůbec zveřejněny. Kdyby byly dokumenty zpřístupněny, podle mnoha expertů by jim však stejně veřejnost nerozuměla, protože obsahují kódovanou či šifrovanou řeč a jsou pro běžného člověka celkově nesrozumitelné. Záznamy, které zatím zůstávají ,,pod zámkem", měly podle očekávání vysvětlit poodkrýt skutečnou roli klíčové osoby Lee Harveyho Oswalda.

psali jsme: Trump nebude blokovat zveřejní materiálů o atentátu na Kennedyho

John Fitzgerald Kennedy byl zavražděn 22. listopadu 1963 v Dallasu. Oficiální vyšetřování i komise k atentátu došly k závěru, že vrahem prezidenta byl Lee Harvey Oswald, který jednal sám. To na druhé straně vedlo k desítkám konspiračních teoriích, mezi nimiž byla například teorie o tom, že Oswald svůj čin spáchal na ,,objednávku" sovětských činitelů.

 

Zdroj: foxnews.com

 

Tagy článku