Trump se setkal s Macronem, hovoří o obraně i obchodu

Trump se setkal s Macronem, hovoří o obraně i obchodu
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Emmanuel Macron a Donald Trump
10 / 11 / 2018, 13:15

Americký prezident Donald Trump dnes přijel do Elysejského paláce v Paříži. V prezidentském sídle ho přijal jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Ten se dnes, v předvečer stého výročí konce světové války, setkává se zahraničními hosty.

rump dorazil do Elysejského paláce v plánovaných 11:00 SELČ. Po uvítání Macron novinářům řekl, že bude s Trumpem jednat o evropských obranných kapacitách. Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou vlastní obranu a s Trumpem se shodují v tom, že je nezbytné zvýšení "podílu Evropy na nákladech na obranu" v rámci NATO, řekl francouzský prezident.

Trump prohlásil, že si USA přejí "silnou Evropu" a jsou připraveny svému spojenci pomoci, musí to být ale spravedlivé, pokud jde o rozdělení nákladů na obranu. "Právě nyní leží toto břemeno výrazně na USA," prohlásil Trump.

Den před dnešním setkání obou prezidentů zveřejnil Trump na twitteru kritiku na adresu Macrona. Za velmi urážlivý označil jeho nedávný návrh, aby Evropa vybudovala "skutečnou evropskou armádu" a dokázala se tak ubránit sama, "aniž by závisela jen na Spojených státech". Bránit by se podle něj Evropa měla v případě potřeby "proti Číně, Rusku, dokonce i Spojeným státům".

Macron dnes před jednáním s Trumpem zdůraznil: "Sdílím názor prezidenta Trumpa, že potřebujeme mnohem lepší rozdělení nákladů v rámci NATO. A proto jsem přesvědčen, že mé návrhy na evropskou obranu jsou s tím zcela ve shodě, protože to znamená více Evropy uvnitř NATO". Oba prezidenti přitom soudí, že jsou přáteli.

Po krátkém rozhovoru Macrona a Trumpa mezi čtyřma očima budou společně jednat i delegace obou států. Na oběd se k prezidentům připojí i jejich manželky Brigitte a Melania. Trump následně zamíří na americký vojenský hřbitov Aisne-Marne v Belleau nedaleko Paříže, kde uctí padlé vojáky.

Odpoledne se Macron sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Compiègne severně od francouzské metropole, poblíž kterého 11. listopadu 1918 podepsali francouzský maršál Ferdinand Foch a německý státní tajemník Matthias Erzberger v železničním voze příměří, které ukončilo boje první světové války. Macron a Merkelová odhalí společně pamětní desku a následně zavítají do muzea.

Na závěr dnešního dne se Macron setká s desítkami představitelů zemí světa, které se zúčastnily první světové války. Bude mezi nimi i český premiér Andrej Babiš. Šéfové států a vlád nejdříve zavítají na výstavu v Musée d'Orsay. Následně je čeká slavnostní večeře.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.