Trump Tower na Manhattanu - nejstřeženější mrakodrap v USA

Trump Tower na Manhattanu - nejstřeženější mrakodrap v USA
Autor fotografie: Fletcher6/Wikimedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Atrium of the Trump Tower on Fifth Avenue, New York
16 / 11 / 2016, 15:45

Americké tajné služby spolu s policejním oddělením v New York City připravilo bezprecedentní bezpečnostní opatření pro ochranu domova amerického prezidenta.

Ochránit 68 patrový mrakodrap v centru Manhattanu je mimořádně náročné. Bezpečnostní opatření jsou ztížena nejen tím, že v Trump Tower bydlí další stovky lidí, ale také kvůli tomu, že část mrakodrapu je běžně přístupná veřejnosti. Opatření komplikuje i jeho umístění v nejrušnější části Manhattanu.

Americká stanice CBS uvádí, že podle jejích zdrojů v současnosti tajná služba prověřuje všechny obyvatele a zaměstnance Trump Tower. Stovky policistů a tajných agentů doslova obklíčily celou budovu a americká Federální letecká správa (FAA) dokonce vyhlásila v oblasti jednoho kilometru kolem mrakodrapu bezletovou leteckou zónu.

Hrozba atentátu na prezidenta Donalda Trumpa? Expert varuje

"Jak všichni dobře vědí, je to veřejná budova a její zabezpečení je zcela jedinečná situace," řekl bývalý ředitel tajné služby Ralph Basham, podle kterého se musí agenti vypořádat s novými překážkami pro zabezpečení ochrany nového prezidenta a jeho rodinných příslušníků i vzhledem k velikosti, umístění a dostupnosti této budovy. "Trump Tower nejde jednoduše uzavřít. Je nutné vyjít vstříc jejím obyvatelům a lidem, kteří jsou v budově a jejím okolí," upozorňuje Basham. 

 

Hlavní vchod do budovy je umístěn na kultovní newyorské Páté Avenue, známé množstvím luxusních obchodů světoznámých značek, která je navíc oblíbená mezi turisty i nakupujícími. Ve stejném bloku jako Trump Tower je například vlajkový obchod firmy Tiffany & Co. V nejnižších 26 patrech budovy jsou umístěny prodejní plochy a kanceláře, včetně centrály Trumpovy společnosti, v dalších 39 patrech jsou byty. 

"V posledních několika týdnech to bylo naprosto šílené," uvedl jeden z obyvatel domu a podporovatel Donalda Trumpa George Guido Lombardi, který bydlí v 63. patře hned pod Trumpovým bytem. "Ale už je to trochu lepší než před dvěma nebo třemi dny," podotýká.

Bezpečnostní opatření dopadají i na firmy a obchody v těsném sousedství mrakodrapu; jeden z manažerů místní restaurace Obica tvrdí, že se to už projevilo na obratu. "Newyorská policie nám řekla, že opatření budou trvat nejméně do ledna.....a potom nikdo neví, co bude," tvrdí Dominic Amato.

Tagy článku