Americký prezident Donald Trump dnes navzdory mezinárodní kritice oznámil, že nastal čas, aby USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele. V projevu ve Washingtonu rovněž řekl, že pověřil ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo plán přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.
To se ale neuskuteční minimálně v příštích šesti měsících. Izraelský premiér označil Trumpovo uznání Jeruzaléma za historické. Podle šéfa palestinské autonomie je Trumpovo prohlášení stažením USA z mírového procesu. Rada bezpečnosti OSN se pravděpodobně v pátek sejde kvůli rozhodnutí Trumpa na žádost osmi států.
Trump prohlásil, že jeho oznámení o uznání Jeruzaléma znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Prezident rovněž uvedl, že řešením blízkovýchodního konfliktu mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.
Šéf Bílého domu ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Oznámil také, že v příštích dnech na Blízký východ odcestuje americký viceprezident Mike Pence.
"Moje dnešní oznámení znamená začátek nového přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinci," prohlásil Trump v Bílém domě. "Určitě s tímto mým prohlášením mnozí nebudou souhlasit, ale věřím, že nakonec tento nesoulad překonáme a dospějeme k většímu porozumění a spolupráci," poznamenal Trump. Podle něj nejde o nic jiného "než o přiznání si skutečnosti".
Trump rovněž informoval, že podepíše další půlroční odklad platnosti zákona o přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. O něm bylo rozhodnuto už v roce 1995 a mělo se uskutečnit do května 1999. Od té doby ale američtí prezidenti odklad prodlužují vždy o šest měsíců.
Rada bezpečnosti OSN se asi v pátek sejde kvůli Jeruzalému
Rada bezpečnosti OSN se pravděpodobně v pátek mimořádně sejde na žádost celkem osmi z 15 členů Rady bezpečnosti kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa jednostranně uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Informovaly o tom dnes podle agentur Reuters a AFP diplomatické zdroje.
"Mise Bolívie, Egypta, Francie, Itálie Senegalu, Švédska, Spojeného království a Uruguaye žádají" japonské předsednictví Rady bezpečnosti svolat před koncem týdne mimořádnou schůzi Rady bezpečnosti, na níž by vystoupil generální tajemník OSN Antonio Guterres, oznámilo v dnešním prohlášení zastoupení Švédska při OSN.
Netanjahu označil Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě za historické
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za historické dnešní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Podle Netanjahua jde o důležitý krok na cestě k míru. Informoval o tom deník The Times of Israel.
"Toto je historický den. Jsme hluboce vděčni prezidentovi za jeho odvážné a správné rozhodnutí uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele a připravovat otevření americké ambasády v tomto městě," prohlásil Netanjahu.
Izraelský premiér uvedl, že jde o důležitý krok na cestě k míru. Vyzval další země, aby učinily podobné rozhodnutí. Netanjahu také zdůraznil, že Jeruzalém bude stále posvátným místem třech náboženství a zajistí "stejnou svobodu modliteb pro židy, křesťany i muslimy".
Trump podle Abbáse vyloučil USA z mírového procesu
Šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás kritizoval dnešní prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Podle Abbáse se tím USA ještě více vzdálily od své role prostředníka v izraelsko-palestinském konfliktu. Totéž si myslí hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát, informují izraelská média.
"Tímto politováníhodným rozhodnutím USA záměrně podkopaly všechno mírové úsilí a prohlásily tak, že opouštějí roli prostředníka mírového procesu, kterou hrály v předchozích desetiletích," uvedl v televizním projevu v Ramalláhu Abbás. Trump takto také podpořil Izrael v odmítání mezinárodních dohod a v pokračování izraelské politiky "okupace, osidlování, apartheidu a etnických čistek", citoval z projevu deník The Times of Israel.
Abbás vyzval k urychlenému zasedání výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), aby se na něm mohly palestinské skupiny dohodnout na "jednotném národním postoji" po Trumpově prohlášení.
Podle Abbáse podkopal Trump úsilí o vytvoření dvou států - Izraele a Palestiny - a porušil mezinárodní právo.
Také hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát uvedl, že Trump uznáním Jeruzaléma za izraelské hlavní město "diskvalifikoval USA z mírového procesu". Trumpův krok je podle Irikáta v "naprostém rozporu" s dohodami, které dosud Palestinci a Izraelci podepsali, i v rozporu s rezolucemi OSN.
MZV: ČR může o přesunu ambasády do Jeruzaléma jednat s partnery
Česká republika může o přesunu svého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma uvažovat až po jednání s klíčovými partnery, uvedlo dnes ministerstvo zahraničí k plánu přemístění ambasády USA. Česko podle stanoviska ministerstva zveřejněného na webu považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město Izraele i budoucího státu Palestina.
Americký prezident Donald Trump v dnešním projevu ve Washingtonu řekl, že pověřil ministerstvo zahraničí, aby vypracovalo plán přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. To se ale neuskuteční minimálně v příštích šesti měsících. Trump také navzdory mezinárodní kritice oznámil, že nastal čas, aby USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele.
"O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě," uvedlo české ministerstvo zahraničí. V září šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že koordinace je nutná mimo jiné i se samotným Izraelem a Česko zatím přesun ambasády do Jeruzaléma nechystá.
Česká republika považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město Izraele i státu Palestina společně s ostatními členskými státy EU na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU, oznámilo dnes ministerstvo. Než bude uzavřen mír mezi Izraelem a Palestinou, ČR prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967, doplnil Černínský palác.
K přesunu ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma v září vyzval demokratické země prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dnes na twitteru tehdejší prezidentova slova připomněl. Zeman navrhl zřízení české ambasády v Jeruzalému už před čtyřmi lety. V Tel Avivu má svá velvyslanectví naprostá většina států kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma.
Z českých politiků se aktuálně vyjádřil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "Myslím, že by bylo fajn, aby i ČR přesunula ambasádu do Jeruzaléma," napsal dnes na twitteru.
Trump dnes prohlásil, že jeho oznámení o uznání Jeruzaléma znamená začátek nového přístupu k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Podle něj odkládání uznání Jeruzaléma za izraelské hlavní město stejně mír nepřineslo. Šéf Bílého domu zároveň ujistil, že Jeruzalém má zůstat posvátným místem tří náboženství - tedy judaismu, islámu a křesťanství. Řešením blízkovýchodního konfliktu podle Trumpa mohou být i dva státy, pokud si to obě strany budou přát.
Zdroj: ČTK