Trump v dopisu vyčetl členům NATO nízké zbrojní výdaje

Trump v dopisu vyčetl členům NATO nízké zbrojní výdaje
04 / 07 / 2018, 07:00

Donald Trump zaslal spojencům z několika zemí Severoatlantické aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých zbrojních výdajů a pohrůžkou, že USA ztrácejí trpělivost.

Napsal to list The New York Times. List amerického prezidenta v červnu směřoval například do Německa, Belgie, Norska, Kanady, Itálie, Portugalska nebo Španělska.

Trump varuje, že po více než roce stížností, že spojenci neplní závazky kolektivní obrany, mohou USA zvažovat reakci. Zahrnovat by mohla změny v rozsahu americké vojenské přítomnosti ve světě, napsal newyorský list. "Ve Spojených státech je patrné zklamání, že někteří spojenci nedodržují své sliby," napsal Trump německé kancléřce Angele Merkelové. Znepokojena prý není jen americká vláda, ale i Kongres.

Na summitu v roce 2014 ve Walesu se státy NATO zavázaly, že na vojenské výdaje budou vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Velká část spojeneckých zemí včetně České republiky ale dosud tento závazek neplní.

V podobném tónu jako dopis Merkelové je podle The New York Times formulován dopis kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi, norské premiérce Erně Solbergové nebo belgickému premiérovi Charlesi Michelovi. Dopisů bylo údajně rozesláno dvanáct, úplný seznam příjemců ale v médiích chybí. Noví členové NATO ze střední a východní Evropy v publikovaných výčtech nejsou.

Česká vláda Trumpův dopis neobdržela, potvrdila dnes na dotaz ČTK vládní mluvčí Petra Doležalová. Upozornila zároveň, že vláda premiéra Andreje Babiše se ve svém programovém prohlášení zavázala "navýšit postupně rozpočet na obranu s cílem dosáhnout podílu 1,4 procenta HDP do konce volebního období, tedy do roku 2021". Předloží rovněž plán financování a investic do roku 2024 a dál.

Trump v dopisu uznává váhu "domácích politických tlaků" ze strany oponentů a dodává, že sám musel "investovat nemalý politický kapitál," aby zvýšení výdajů u sebe doma prosadil. "Je ale stále těžší vysvětlit americkým občanům, proč některé země nesdílejí břemeno kolektivní obrany NATO, když američtí vojáci v zámoří obětují své životy nebo se vracejí domů zmrzačení," stojí podle newyorského listu v dopisu.

Belgický premiér Michel podle stanice Deutsche Welle prohlásil, že Trumpův dopis na něj neudělal velký dojem. Bývalý norský ministr obrany Knut Vollebaek prohlásil, že na text je možné pohlížet jako na pohrůžku. Podle některých amerických komentátorů je dopis přípravou USA na vrcholnou schůzku aliance, která se v Bruselu uskuteční příští týden před chystaným americko-ruským summitem v Helsinkách.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

 
 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace