Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
Americký prezident Donald Trump včera během svého vystoupení na Valném shromáždění OSN v New Yorku pochválil Severní Koreu za její přístup k jednáním o jejím jaderném a raketovém programu. Naopak kritizoval íránské vůdce, kteří podle něj rozsévají chaos, smrt a destrukci, a vyzýval k izolaci íránského režimu. Rusko šéf Bílého domu ve své řeči zmínil jen okrajově v souvislosti s projektem plynovodu Nord Stream 2, který Washington kritizuje. Trump svůj druhý prezidentský projev na půdě OSN využil také k tomu, aby světovému společenství připomněl, že Spojené státy pod jeho vedením budou chránit své národní zájmy.
USA budou podle Trumpa rovněž finančně pomáhat pouze těm zemím, které chovají k USA respekt a které s nimi mají přátelské vztahy. Ministr zahraničí Mike Pompeo přehodnotí výši příspěvků tekoucích do světa z Washingtonu, uvedl americký prezident.
Trump, jenž do jednacího sálu dorazil pozdě, což si vynutilo změnu v pořadí řečníků, svůj proslov zahájil chválou své vlády. "Za méně než dva roky toho má administrativa dosáhla více než téměř jakákoli jiná administrativa v historii naší země," prohlásil Trump, což mezi některými přítomnými státníky vyvolalo smích. "Takovou reakci jsem nečekal, ale to je v pořádku," reagoval šéf Bílého domu.
Poté se věnoval Severní Koreji. Tamnímu vůdci Kim Čong-unovi, s nímž se v červnu sešel v Singapuru, poděkoval za odvahu a vstřícnost, ale zdůraznil, že Pchjongjang musí ještě podniknout řadu kroků k denuklearizaci Korejského poloostrova. Sankce vůči severokorejskému režimu zůstávají v platnosti, zdůraznil Trump. Loni přitom ve svém prvním projevu na VS OSN označil Kima za "Rakeťáka na sebevražedné misi", severokorejský režim za zvrácený a hrozil jeho zničením.
Mnohem tvrdší tón dnes Trump zvolil vůči Íránu, jehož vůdci podle něj rozsévají chaos, smrt a destrukci. Ostatní země by se měly podílet na izolaci íránského režimu, uvedla hlava USA. Spojené státy podle Trumpa po listopadovém obnovení dřívějších postihů zavedou proti Teheránu další sankce. Trump v části projevu věnované Blízkému východu rovněž zopakoval, že Washington zareaguje, pokud syrský režim použije chemické zbraně.
USA letos odstoupily od dohody velmocí s Íránem, který výměnou za zmírnění sankcí omezil svůj jaderný program, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce.
Íránský prezident Hasan Rúhání, jenž na půdě OSN hovořil pár hodin po Trumpovi, označil projev svého amerického protějšku za absurdní. Kritizoval "nezákonné a jednostranné" americké sankce vůči Íránu a uvedl, že nikdo nemůže být donucen k dialogu silou. Washington vyzval k návratu k jednacímu stolu.
Rusko zmínil Trump jen okrajově, a to když podobně jako v minulosti kritizoval budovaný plynovod Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa. "Německo se stane zcela závislé na ruské energii, pokud okamžitě nezmění svůj přístup," varoval Trump, zatímco členové německé delegace podle agentury AP kroutili hlavami. Budovaný plynovod spojí Německo s Ruskem po dně Baltického moře. Trump projekt kritizuje opakovaně, podle něj takto Moskva posílí svůj vliv v Evropě.
Trump se ve svém projevu také opět zaměřil na Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC). Obvinil ropný kartel, že "oškubává" zbytek světa, a vyzval ho, aby přestal zvyšovat ceny ropy.
Macron na VS vyzval k boji proti nerovnostemi klimatické změně
Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes ve všeobecné rozpravě na Valném shromáždění OSN vyslovil pro boj proti nerovnostem. Svět musí podle něj konat také tváří v tvář klimatickým, demografickým a technologickým výzvám. Šéf Elysejského paláce také vyzval k tomu, aby státy nepodepisovaly obchodní dohody se zeměmi, které nerespektují pařížskou klimatickou dohodu. Vyjádřil se také například k izraelsko-palestinskému konfliktu, který podle něj nelze řešit jednostrannými iniciativami.
Macron dnes slíbil, že "boj proti nerovnostem" bude prioritou skupiny největších ekonomik G7 v příštím roce za francouzského předsednictví. "Pomyslete na rozdíly v HDP," řekl Macron. "Pokud chceme nastolit stabilitu a rovnováhu, musíme řešit tento stav nerovnosti," prohlásil francouzský prezident a vyslovil se pro důkladnou revizi formátu G7 a její otevření dalším zemím. Konkrétní státy však neuvedl.
Macron řekl, že je třeba aktivně čelit klimatickým, demografickým a technologickým výzvám. "Nepodepisujme další obchodní dohody s mocnostmi, které nerespektují pařížskou dohodu," prohlásil Macron, aniž by konkrétně jmenoval USA, které loni od dohody odstoupily.
Pokud jde o migraci, francouzský státník prohlásil, že nevěří ani v úplnou otevřenost, ani v uzavírání hranic. Jediným účinným řešením je podle něj odstranit příčiny migrace a rozbít sítě pašeráků lidí.
Macron se ve svém proslovu přihlásil k multilateralismu. "V 21. století bychom měli vítězit jen díky posílenému multilateralismu," řekl. "Nevěřím v zevšeobecňující a prázdnou globalizaci. Nevěřím, že může být skutečností. Ale věřím v univerzální hodnoty. Tím bychom se měli řídit. To jsou dvě různé věci," řekl dále Macron.
Například konflikt na Blízkém východě podle něj nevyřeší prosazování jednostranných iniciativ. "Co může vyřešit krizi mezi Izraelem a Palestinou? Nikoli jednostranné iniciativy, ani šlapání po legitimním právu palestinského lidu na legitimní mír," prohlásil Marcon s tím, že neexistuje věrohodná alternativa vůči řešení, jež spočívá ve vzniku palestinského státu vedle Izraele.
Zdroj: ČTK