Trump v poselství o stavu unie nabídl demokratům "vstřícnou ruku"

Trump v poselství o stavu unie nabídl demokratům &quote;vstřícnou ruku&quote;
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
31 / 01 / 2018, 11:30

Bilance výsledků prvního roku prezidentského mandátu a výzva ke společné práci obou parlamentních stran byla hlavním obsahem poselství o stavu unie, které v úterý večer (dnes nad ránem SEČ) z kongresové tribuny přednesl prezident USA Donald Trump. V téměř půldruhahodinovém proslovu šéf Bílého domu hovořil hlavně o domácích problémech. Ostře sledované vyšetřování údajného volebního vměšování Ruska šéf Bílého domu nekomentoval.

Podle Trumpa nastal pro Ameriku "nový okamžik", vláda pod jeho vedením buduje "bezpečnou, silnou a hrdou" zemi. Ke spolupráci přitom prezident vyzval obě parlamentní strany. "Dnes večer vás všechny vyzývám, abyste odložili spory a hledali společný jazyk, abyste dosáhli potřebné jednoty ve prospěch lidí, k jejichž službě jste byli zvolení," řekl Trump. "Nabízím vstřícnou ruku ke spolupráci členům obou stran, demokratům i republikánům, při ochraně našich občanů jakéhokoli původu, barvy pleti nebo vyznání", prohlásil.

Podle serveru Politico je pro Trumpa smířlivý tón politickou nutností, protože pokusy zlákat demokraty pro spolupráci v loňském roce nevyšly. Letos Bílý dům čeká ještě těžší období, protože vláda bude prosazovat svůj program v atmosféře politického boje před listopadovými volbami do Kongresu. Republikáni v nich budou obhajovat většinu v obou parlamentních komorách.

Bilanční projev byl i předzvěstí hlavních iniciativ prezidenta v nynějším roce. "Chci hovořit o budoucnosti, jaká nás čeká. Nás všechny, společně jako jeden tým, jeden lid, jednu americkou rodinu," řekl prezident. Důraz Trump klade hlavně na modernizaci infrastruktury, pro níž hodlá Kongres požádat o 1,5 bilionu dolarů.

Šéf Bílého domu hovořil o zlepšení zdravotní péče, mimo jiné o možnosti poskytnout nemocným v posledním stádiu choroby přístup k experimentálním lékům neschváleným dosud státním regulátorem. Ubezpečil poslance, že chce dál prosazovat ochranu země před ilegální imigrací s pomocí chystaného "spravedlivého kompromisu" s demokraty. Zopakoval, že na jihu země vybuduje "velkou zeď", která zajistí zemi bezpečnost, a že ukončí vízovou loterii a takzvanou řetězovou migraci způsobenou spojováním rodin.

O problémech americké zahraniční politiky se Trump zmínil až ve druhé hodině svého proslovu. Připomněl úspěchy boje s Islámským státem v Sýrii a Iráku a oznámil podpis exekutivního příkazu, jímž ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Kritizované vězení pro osoby podezřelé z terorismu chtěl Trumpův předchůdce Barack Obama zavřít.

Trump prohlásil, že Kongres by měl zajistit, aby zahraniční finanční pomoc USA "vždy sloužila americkým zájmům a směřovala výhradně k přátelům, nikoli nepřátelům Ameriky". Příkře odsoudil jaderné ambice Pchjongjangu a řekl, že jeho vláda nebude opakovat staré chyby, které "dostaly Spojené státy do této velmi nebezpečné situace".

Bezpříkladná síla je podle prezidenta nejjistější obranou proti hrozbám zlotřilých režimů, teroristických skupin a rivalů, jako je Čína nebo Rusko. Tyto dvě země jsou podle Trumpa "výzvou americkým zájmům, americké ekonomice a jejím hodnotám". O vyšetřování údajného ruského vměšování do předloňských amerických voleb prezident nehovořil. Vztahům s Moskvou ani se spojenci nevěnoval v poselství významnější pozornost.

Demokraté Trumpovo poselství odsoudili, vadí jim zisky korporací

Úspěchy americké ekonomiky sice zvýšily zisky korporací a povzbudily investory, řadovým zaměstnancům ale spravedlivý podíl na bohatství nepřinesly. V reakci na Trumpovo poselství o stavu unie to prohlásil demokratický poslanec Joe Kennedy, který využil práva opoziční strany odpovědět na bilanční zprávu hlavy státu.

Trump své první poselství z velké části postavil na rekapitulaci úspěchů, které si připisuje v prvním roce svého úřadování v Bílém domě. Hovořil o výjimečně dobré kondici americké ekonomiky, o daňové reformě, která podle prezidenta prospěla milionům Američanů, nebo o zrušení jádra "katastrofální" zdravotní reformy svého předchůdce Obamy.

Podle Kennedyho, který je jako vnuk někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho nositelem politického dědictví slavné americké rodiny, by Američané měli odmítnout "vypjaté stranictví a chaos" Trumpovy éry. "Surovci" prý mohou zasadit úder a zabodovat, ale nikdy nedosáhnou síly a velikosti ducha lidí sjednocených k obraně své budoucnosti.

Vláda podle Kennedyho neútočí jen na zákony, které Američany chrání, ale útočí na samotnou myšlenku, že Američané za ochranu stojí. Demokraté naopak slibují lepší osud všem, "kdo tuto zemi mají za vlastní".

Svěřit sedmatřicetiletému Kennedymu čestný úkol reagovat na poselství hlavy státu mnozí demokraté považují za neuváženost, napsala agentura AP. Politický nováček byl do Sněmovny reprezentantů zvolen teprve v roce 2012, předtím působil jako okresní prokurátor ve státě Massachusetts.

Na Trumpův projev rozhořčeně reagovali i další demokratičtí zastupitelé. Bývalý prezidentský kandidát Bernie Sanders prezidentovi vyčetl, že v poselství opominul problém klimatických změn, nerovnoměrné rozdělení národního bohatství nebo otázky sociálního zabezpečení. Sandersovi prý v kongresovém sále dalo práci, aby se při projevu "nesmál nahlas".

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->