Trump v řešení korejské krize neodmítá diplomacii, řekl Tillerson

Trump v řešení korejské krize neodmítá diplomacii, řekl Tillerson
Popisek: Rex Tillerson
15 / 10 / 2017, 17:00

Americký prezident Donald Trump pověřil ministra zahraničí Rexe Tillersona, aby pokračoval v úsilí o diplomatické řešení krize kolem severokorejského jaderného a raketového programu. Ministr to řekl v rozhovoru v televizi CNN. Dodal, že "toto diplomatické úsilí bude pokračovat až do dopadu první bomby".

Šéf Bílého domu v minulosti několikrát vyjádřil skepsi ohledně možnosti dojednat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem uklidnění sporu. V září na twitteru napsal, že Tillerson svými pokusy dohodnout se s KLDR jen ztrácí čas.

Tento vzkaz se dnes americký ministr zahraničí snažil bagatelizovat. "Dal mi jasně najevo, že mám v diplomatickém úsilí pokračovat," řekl Tillerson CNN.

Při nedávné poradě s vojenskými veliteli v Bílém domě, která byla věnována Íránu a KLDR, se Trump bez bližšího vysvětlení zmínil o tichu před bouří. "Možná je to ticho před bouří. Může to být ticho, ticho před bouří," řekl prezident. Na dotaz, jakou bouři má na mysli, Trump odpověděl stručným "uvidíte".

V projevu na Valném shromáždění OSN americký prezident před měsícem pohrozil zničením Severní Koreje, pokud Pchjongjang nepřestane provokovat jadernými a raketovými testy. Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho na útočné vyjádření šéfa Bílého domu reagoval prohlášením, že Trump "zažehl doutnák války".

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.