Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
Americký prezident Donald Trump a Evropa, velké téma poslední doby. Nedávno skončený dvoudenní summit NATO jasně ukázal na prohlubující se politické rozpory mezi USA a jejich evropskými spojenci týkající se společně obrany.
Donald Trump na summitu zopakoval svůj požadavek na to, aby členské země NATO přispívaly na obranu 2% svého HDP již do ledna příštího roku, a postupně navyýšily výdaje až na 4% HDP. Přitom členské státy měly podle dohody z Walesu před čtyřmi roky přispívat 2% HDP na obranu nejpozději do roku 2024. Podle Trumpa však nemohou ,,utáhnout" provoz NATO USA samy, a tak je namístě větší finanční angažovanost členských států NATO.
psali jsme: Dánsko chce byť kľúčovým spojencom v NATO, rozpočet na obranú zvýši o 20%
,,Plíživé" rozpory mezi USA a Evropou jako takovou se však přesouvají i do obchodní roviny, kdy Trump v duchu své politiky tvrdé ruky hrozí obchodní válkou. A zde by mohl nastat vážný problém, protože kdyby uvalila Trumpova administrativa například cla na dovoz evropských aut do USA, citelně by to mohlo ovlivnit ekonomiku evropských států včetně České republiky a další hospodářské obtíže s tím spojené. K možné mimoevropské obchodní válce se již schyluje s Čínou, kterou bere Trump jako nepřítele Ameriky, a to nejen obchodního.
USA již zavedly další cla na dovoz čínského zboží do USA a další opatření se chystají. V případě Evropy by však obchodní válka mohla vážně narušit euroatlantickou vazbu, což si zřejmě Trump neuvědomuje. Evropa a USA se vzájemně potřebují a nevyhlášená obchodní válka by mohla způsobit problémy, které by se mohly přelít i do společné obranné politiky v rámci NATO. A také samozřejmě způsobit citelnou ztrátu důvěryhodnosti USA v očích Evropy, protože Amerika je stále brána jako garant evropské bezpečnosti.
psali jsme: Ministři obrany NATO potvrdí novou velitelskou strukturu aliance
Existují tedy dvě možnosti - buď bude Trump pokračovat v protekcionistických opatřeních, která se budou stupňovat a způsobí evropským státům významné ekonomické ztráty, přičemž riskuje obchodní válku s Evropou, respektive Evropskou unií, která může přijmout tvrdá protiopatření, nebo se americký prezident ,,vzpamatuje" a bude prosazovat racionální a vyváženou ekonomickou politiku, která ekonomicky výrazněji nepostihne Evropu. Jinak je zaděláno na vleklý konflikt mezi americkými a evropskými spojenci, který si nikdo nepřeje.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více