Trump vs. Evropa. Je tohle už válka?

Trump vs. Evropa. Je tohle už válka?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
16 / 07 / 2018, 12:00

Americký prezident Donald Trump a Evropa, velké téma poslední doby. Nedávno skončený dvoudenní summit NATO jasně ukázal na prohlubující se politické rozpory mezi USA a jejich evropskými spojenci týkající se společně obrany.

Donald Trump na summitu zopakoval svůj požadavek na to, aby členské země NATO přispívaly na obranu 2% svého HDP již do ledna příštího roku, a postupně navyýšily výdaje až na 4% HDP. Přitom členské státy měly podle dohody z Walesu před čtyřmi roky přispívat 2% HDP na obranu nejpozději do roku 2024. Podle Trumpa však nemohou ,,utáhnout" provoz NATO USA samy, a tak je namístě větší finanční angažovanost členských států NATO.

psali jsme: Dánsko chce byť kľúčovým spojencom v NATO, rozpočet na obranú zvýši o 20%

,,Plíživé" rozpory mezi USA a Evropou jako takovou se však přesouvají i do obchodní roviny, kdy Trump v duchu své politiky tvrdé ruky hrozí obchodní válkou. A zde by mohl nastat vážný problém, protože kdyby uvalila Trumpova administrativa například cla na dovoz evropských aut do USA, citelně by to mohlo ovlivnit ekonomiku evropských států včetně České republiky a další hospodářské obtíže s tím spojené. K možné mimoevropské obchodní válce se již schyluje s Čínou, kterou bere Trump jako nepřítele Ameriky, a to nejen obchodního.

USA již zavedly další cla na dovoz čínského zboží do USA a další opatření se chystají. V případě Evropy by však obchodní válka mohla vážně narušit euroatlantickou vazbu, což si zřejmě Trump neuvědomuje. Evropa a USA se vzájemně potřebují a nevyhlášená obchodní válka by mohla způsobit problémy, které by se mohly přelít i do společné obranné politiky v rámci NATO. A také samozřejmě způsobit citelnou ztrátu důvěryhodnosti USA v očích Evropy, protože Amerika je stále brána jako garant evropské bezpečnosti.

psali jsme: Ministři obrany NATO potvrdí novou velitelskou strukturu aliance

Existují tedy dvě možnosti - buď bude Trump pokračovat v protekcionistických opatřeních, která se budou stupňovat a způsobí evropským státům významné ekonomické ztráty, přičemž riskuje obchodní válku s Evropou, respektive Evropskou unií, která může přijmout tvrdá protiopatření, nebo se americký prezident ,,vzpamatuje" a bude prosazovat racionální a vyváženou ekonomickou politiku, která ekonomicky výrazněji nepostihne Evropu. Jinak je zaděláno na vleklý konflikt mezi americkými a evropskými spojenci, který si nikdo nepřeje.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace