Trump vyzval arabský svět k boji proti terorismu, kritizoval Írán

Trump vyzval arabský svět k boji proti terorismu, kritizoval Írán
Autor: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Donald Trump
22 / 05 / 2017, 07:30

Americký prezident Donald Trump včera vyzval vůdce arabských zemí k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu a povzbudil je, aby ,,vyhnali teroristy ze svých zemí". V projevu k zástupcům 55 arabských a dalších muslimských států v Rijádu Trump i jeho hostitel, saúdský král Salmán, přitom označili za jednoho z hlavních šiřitelů násilí v regionu íránský režim.

Saúdská Arábie jako kolébka islámu se stala první zastávkou na Trumpově vůbec první zahraniční cestě ve funkci prezidenta. ,,Cesta k míru začíná právě zde, na této prastaré půdě, v této posvátné zemi," řekl nový šéf Bílého domu; z Rijádu zamíří mimo jiné do Izraele a Palestiny a také do Vatikánu.

Lídři arabských zemí dnes přešli Trumpovy ostré protimuslimské výpady z předvolební kampaně i dekret, jímž se po nástupu do funkce snažil dočasně zakázat vstup do USA obyvatelům šesti většinově muslimských zemí. Před odpoledním projevem se Trump setkal bilaterálně s hlavami několika arabských zemí.

Při schůzce s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím slíbil prezident brzkou návštěvu jeho země a pochválil Sísího způsob vládnutí v Egyptě. Trumpův předchůdce Barack Obama naopak Sísího kritizoval za tvrdé potlačování domácí islamistické opozice.

Boj s terorismem Trump v projevu označil za bitvu mezi dobrem a zlem, nikoli za střet odlišných náboženství nebo konfrontaci západní civilizace se světem islámu. ,,Je to bitva mezi barbarskými zločinci, kteří chtějí vyhladit život, a slušnými lidmi všech vyznání, kteří jej chtějí bránit," řekl.

Trumpův projev analytici označili za klíčový bod jeho snahy o nové definování vztahů mezi USA a arabským a celým muslimským světem a za obrat od jeho ostré protimuslimské rétoriky z doby předvolební kampaně. Sunnitští vůdci arabských zemí si od Trumpa slibují, že se bude snažit zkrotit šíitský Írán a potlačit jeho rostoucí vliv v regionu. Na to od jeho předchůdce Obamy čekali marně a za jeho vlády vliv Íránu naopak vzrostl.

Trump se nyní chce v očích Arabů od Obamy zřetelně odlišit a nabízí jim výlučně pomoc v boji s terorismem a dalšími hrozbami spolu s ekonomickou spoluprací; opouští tak dřívější snahy o prosazování lidských práv a demokratických reforem v oblasti. ,,Nejsme zde, abychom vyučovali - abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny," řekl Trump.

Ze zodpovědnosti za velkou část nestability v oblasti Blízkého východu Trump před arabskými lídry obvinil Írán, který vysílá do okolních zemí spřízněné milice, a rozsévá tím zkázu a chaos. Írán rovněž podle amerického prezidenta povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada ,,k nepopsatelným zločinům".

Činitelé Bílého domu Trumpovu řeč označili za protiváhu Obamova prvního projevu k muslimskému světu z roku 2009 v Káhiře. Obama tehdy vyzval k pochopení a uznání některých amerických chyb v oblasti a mnozí američtí spojenci v regionu toto vystoupení kritizovali. Trump dnes neřekl nic, co by se dalo považovat za omluvu, jeho cílem bylo vyzvat lídry regionu k důraznému boji s terorismem, uvedla agentura AP.

Spojené státy a šest zemí Arabského poloostrova se dnes dohodly na koordinaci kroků namířených proti financování terorismu a extremismu na Blízkém východě. Trump společně s arabskými vůdci také v Rijádu otevřel počítačové centrum pro sledování aktivit teroristů z organizace Islámský stát a z dalších radikálních skupin.

V sobotu v rámci prvního dne Trumpovy návštěvy v Rijádu americké a saúdské firmy podepsaly ekonomické dohody za celkem 200 miliard dolarů. Saúdskoarabský stát uzavřel s USA zároveň dohodu o nákupu zbrojního vybavení za 110 miliard USD.

Analytici: Trumpův projev ukazuje změnu v jeho přístupu k islámu

Analytici označují dnešní řeč amerického prezidenta Donalda Trumpa k arabským vůdcům za projev změny jeho přístupu k muslimskému světu a islámu oproti ostrým protimuslimským výpadům z jeho loňské předvolební kampaně. Některé reakce uživatelů sociálních sítí se podle BBC pozastavují nad Trumpovou kritikou Íránu ve světle přístupu k občanským a lidským právům v hostitelské Saúdské Arábii.

Trump dnes vyzval vůdce arabských zemí k jednotnému postupu a převzetí vůdčí role v boji proti extremismu a terorismu v regionu. Trump i jeho hostitel, saúdský král Salmán, přitom označili za jednoho z hlavních šiřitelů násilí v regionu íránský režim, který je i přes existenci demokratických institucí de facto ovládaný islámskými duchovními.

BBC v té souvislosti parafrázovala několik ,,cynických" nejmenovaných reakcí na Trumpův projev na sociálních médiích. Ty připomínaly, že zatímco v Saúdské Arábii se nekonají parlamentní volby a ženy tam nemohou dostat řidičské oprávnění, v Íránu právě proběhly prezidentské volby a ženy tam auta běžně řídí.

Na takové výtky ale v projevu předem odpověděl sám Trump. Ten se chce v očích arabského světa zřetelně odlišit od svého předchůdce Baracka Obamy a nabízí zemím regionu výlučně pomoc v boji s terorismem a dalšími hrozbami spolu s ekonomickou spoluprací; opouští tak dřívější snahy o prosazování lidských práv a demokratických reforem v oblasti. "Nejsme zde, abychom vyučovali - abychom říkali druhým lidem, jak žít, co dělat nebo kým být. Jsme tady, abychom nabídli partnerství při budování lepší budoucnosti pro nás všechny," řekl Trump.

Trumpovu kritiku Íránu naopak ocenil jeden z vůdců syrských povstalců, spojenců USA. Trump řekl, že Írán povzbuzuje syrského vůdce Bašára Asada ,,k nepopsatelným zločinům". Írán je jedním z hlavních Asadových spojenců a posílá do Sýrie své šíitské milice k boji proti tamním sunnitským povstalcům. Podle velitele syrských rebelů byl Trumpův projev rovněž vzkazem Rusku, které je dalším velkým Asadovým spojencem.

Trumpův projev kritizovalo palestinské radikální hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy a které prezident označil za "teroristickou skupinu". Mluvčí Hamasu odmítl spojování hnutí s terorismem, což činí značná část Západu, a označil to za projev Trumpova neskrývaného nadržování Izraelcům ve sporu s Palestinci. Trump odjíždí v pondělí na návštěvu Izraele.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace