Trump znovu vyzval k zákazu vstupu muslimů do USA. Obama chce omezit přístup ke zbraním

Trump znovu vyzval k zákazu vstupu muslimů do USA. Obama chce omezit přístup ke zbraním
Autor fotografie: YouTube/screenshot
14 / 06 / 2016, 13:00

Republikán Trump kritizoval stávající imigrační systém USA, který podle něj americké občany nechrání, také podporuje držitele legálních zbraní. Opak toho, co požadují demokraté Obama a Clintonová

Washington (ČTK) 

Republikánský kandidát na prezidentské křeslo Donald Trump

v projevu ve městě Manchester na severovýchodě USA řekl, že "Američané musejí reagovat na střelbu v Orlandu "silou a odhodláním.....Zastavíme imigraci z oblastí, které byly v minulosti prokazatelně zasaženy terorismem. Nemáme jinou možnost," prohlásil a varoval, že se muslimští uprchlíci snaží zmocnit se amerických dětí a zverbovat je pro Islámský stát.

"Do Spojených států přijíždějí tisíce a tisíce lidí, kteří zastávají protiamerické názory. Musíme říct pravdu o tom, jak se k našim břehům blíží radikální islám," zdůraznil. Prezident Barack Obama prý místo toho "brzdí" snahu zpravodajských služeb zastavit násilné útoky. 

Trump prohlásil, že vždy byl zastáncem druhého dodatku americké ústavy, který zakotvuje právo držení zbraní. Násilným útokům zabrání lepší spolupráce zpravodajských služeb, a to jak mezi místními a celostátními složkami, tak i se spojenci v zámoří, zdůraznil.

Současný prezident a demokrat Barack Obama

opakovaně o teroristických útocích ve Spojených státech odmítá mluvit jako o „radikálním islámském terorismu". Zdůvodňuje to tím, že nechce odsoudit islám jako takový a všech 1,6 miliard muslimů po celém světě. Rovněž zopakoval, že útokům podobným tomu nedělnímu, pomůže předcházet přísnější kontrola střelných zbraní. Prohlásil, že je "třeba učinit vše pro to, aby se lidé, kteří chtějí ublížit jiným, nemohli tak snadno dostat k výkonným zbraním". Prezident již v minulosti několikrát navrhoval zpřísnění velmi mírných zákonů regulujících prodej zbraní v USA, mocná lobby prodejců a majitelů však jeho snahy v Kongresu zablokovala. Zdroj: globe24.cztyden.cz

Demokratická kandidátka Hillary Clintonová

až do těchto útoků výraz „radikální islámský terorismus" odmítala použít, to se ale řáděním v Orlandu změnilo. V rámci několika interview uvedla, že nemá problém používat termín „radikální islamismus" pro označení toho, co vede muslimy k teroristickým útokům. Zdůraznila ale, že slova nejsou tak důležitá jako činy a že Spojené státy nemohou „démonizovat a vyhlásit válku celému náboženství".

Skupina demokratických zákonodárců přišla v reakci na floridský masakr s dalším návrhem, který má zabránit tomu, aby se útočné zbraně dostávaly do nepovolaných rukou.
Tagy článku