Trump zřejmě podepíše upravený protiimigrační dekret

Trump zřejmě podepíše upravený protiimigrační dekret
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: Donald Trump
06 / 03 / 2017, 11:00


Americký prezident Donald Trump by dnes měl podle médií podepsat exekutivní příkaz, který má nahradit kontroverzní dekret zakazující vstup do USA obyvatelům některých muslimských zemí. Očekává se, že zákaz se nově vyhne držitelům trvalého pracovního povolení a amerických pasů, další úpravy jsou však předmětem spekulací.

Původní Trumpovo nařízení dočasně zastavovalo platnost všech amerických přistěhovaleckých programů a zakazovalo dočasně vstup do země občanům sedmi většinově muslimských států - Iráku, Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska. Podle některých médií by ze seznamu mohl vzhledem ke klíčové úloze v boji proti teroristické organizaci Islámský stát vypadnout Irák. Informace z dalších zdrojů zase mluví o tom, že příkaz nově nebude obsahovat časově neomezené přerušení příjmu žadatelů o azyl ze Sýrie. Trumpova administrativa žádné podrobnosti k chystaným změnám nezveřejnila.

Čtěte také: Rozhodnutí takzvaného soudce bude anulováno, vyhrožuje Trump

Média se většinou shodují, že na majitele takzvaných zelených karet a lidi, jež kromě pasů zmíněných států vlastní i cestovní doklady USA či některých západních zemí, se zákaz vstupu do USA vztahovat nebude.

Trumpův tým již termín podpisu nového příkazu několikrát odložil. Dnes má podle listu Politico dekret podepsat během návštěvy ministerstva vnitřní bezpečnosti. Prezidentovi lidé v čele s kontroverzním poradcem Stevem Bannonem na jeho přípravě v posledních týdnech intenzivně pracovali a ujišťují, že text bude v souladu s americkým právem. Odpůrci slibují, že se znovu obrátí na soudy.

 

psali jsme:

Politico: Nový dekret nebude obsahovat zákaz vstupu Syřanů do USA

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.