Trumpa prý dojalo, že ho jihokorejský prezident navrhl na Nobela

Trumpa prý dojalo, že ho jihokorejský prezident navrhl na Nobela
Popisek: Donald Trump
02 / 05 / 2018, 07:15

Donald Trump uvedl, že ho dojalo prohlášení jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, že by americký prezident měl dostat Nobelovu cenu za mír.

Mun se tak vyjádřil v pondělí poté, co mu k úspěšnému dubnovému summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem blahopřála vdova po někdejším jihokorejském prezidentovi Kim Te-džungovi. Ten se v roce 2000 sešel s tehdejším severokorejským diktátorem Kim Čong-ilem a dostal za to Nobelovu cenu.

Poté co Munovi vdova popřála, aby ji také získal, jihokorejský prezident odvětil: "Nobelovu cenu může získat prezident Trump. Vše, co potřebujeme, je mír".

"Prezident Mun byl velmi laskav, že to navrhl," řekl dnes Trump. "Myslím si, že to bylo velmi velkorysé, že učinil toto prohlášení, ale hlavní věcí je, aby se to povedlo: chci mír," dodal s tím, že termín a místo Trumpova plánovaného setkání s vůdcem KLDR budou známy v příštích dvou dnech.

Názor, že by si Trump zasloužil Nobelovu cenu za mír, pokud jeho setkání se severokorejským vůdcem povede k odstranění jaderných zbraní na Korejském poloostrově, koluje i mezi americkými republikány. Dosáhnout takového úspěchu by bez Trumpa nebylo možné, soudí například republikánský senátor Lindsey Graham.

Trumpův předchůdce Barack Obama obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 2009 za své snahy o jaderné odzbrojení, prevenci konfliktů i za aktivity proti globálnímu oteplování. Nobelův výbor byl za toto rozhodnutí kritizován, protože Obama získal ocenění poměrně krátce po nástupu do prezidentského úřadu, kdy byl mnohem více ve fázi slibů než splněných cílů. I samotný Obama přijal cenu s určitými rozpaky.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace