Trumpova severokorejská otočka

Trumpova severokorejská otočka
13 / 08 / 2017, 08:30

,,Byl bych poctěn, kdybych se mohl setkat s Kim Čong-unem," prohlašoval ještě na jaře Donald Trump. V té době to vypadalo, že napětí mezi USA a KLDR spíše klesá než naopak

Trump hovořil o Kimovi jako o ,,lišákovi", který je schopen se dlouhodobě udržet u moci nehledě na všemocnou armádní kliku. O tři měsíce později je všechno jinak a americký prezident otevřeně vyhrožuje (nejen) KLDR vojenskou intervencí. Americká administrativa podle Trumpa zvažuje různé možnosti, ale i vojenské řešení není v žádném případě vyloučeno.

Eskalace napětí a řinčení zbraní, které se zatím omezilo na slovní úroveň, do hry zapojuje i Čínu, která je hlavním obchodním partnerem stalinistického skanzenu. Čína (alespoň slovně) by se podle USA měla ujmout role jakéhosi mediátora, který by si soustavným tlakem vyvíjeným na KLDR vynutil alespoň částečné ústupky v severokorejském raketovém či jaderném programu. To se však neděje a dřívější snaha pod hrozbou možných negativních ekonomických dopadů na KLDR, která zdála být určitou efektivní pákou, se jaksi rozplynula.

Nyní tak přichází Trumpova slovní ,,ofenziva", který se chce prezentovat sebevědomě a rozhodně i v souvislosti s hrozbou, kterou KLDR učinila tichomořskému ostrovu Guam. Reálnou válku však Trump začít nemůže, protože by to znamenalo jadernou katastrofu. Kim se ale ,,kryje" ze strachu před možným útokem ze strany USA právě jaderným programem a zkouškami balistických raket, které pomáhají jednak upevnit  nepředvídatelný stalinistický režim, a jednak si jimi chce KLDR po mezinárodním společenství vynutit ústupky.

Nejnovější válka slov tak nebude znamenat v podstatě žádný posun ve vzájemných vztazích do té doby, než se do ,,hry" vloží s větší aktivitou Čína, která by rozhodla o větším ekonomickém tlaku na svého obchodního partnera.

Tagy článku

-->