Trumpova severokorejská otočka

Trumpova severokorejská otočka
13 / 08 / 2017, 08:30

,,Byl bych poctěn, kdybych se mohl setkat s Kim Čong-unem," prohlašoval ještě na jaře Donald Trump. V té době to vypadalo, že napětí mezi USA a KLDR spíše klesá než naopak

Trump hovořil o Kimovi jako o ,,lišákovi", který je schopen se dlouhodobě udržet u moci nehledě na všemocnou armádní kliku. O tři měsíce později je všechno jinak a americký prezident otevřeně vyhrožuje (nejen) KLDR vojenskou intervencí. Americká administrativa podle Trumpa zvažuje různé možnosti, ale i vojenské řešení není v žádném případě vyloučeno.

Eskalace napětí a řinčení zbraní, které se zatím omezilo na slovní úroveň, do hry zapojuje i Čínu, která je hlavním obchodním partnerem stalinistického skanzenu. Čína (alespoň slovně) by se podle USA měla ujmout role jakéhosi mediátora, který by si soustavným tlakem vyvíjeným na KLDR vynutil alespoň částečné ústupky v severokorejském raketovém či jaderném programu. To se však neděje a dřívější snaha pod hrozbou možných negativních ekonomických dopadů na KLDR, která zdála být určitou efektivní pákou, se jaksi rozplynula.

Nyní tak přichází Trumpova slovní ,,ofenziva", který se chce prezentovat sebevědomě a rozhodně i v souvislosti s hrozbou, kterou KLDR učinila tichomořskému ostrovu Guam. Reálnou válku však Trump začít nemůže, protože by to znamenalo jadernou katastrofu. Kim se ale ,,kryje" ze strachu před možným útokem ze strany USA právě jaderným programem a zkouškami balistických raket, které pomáhají jednak upevnit  nepředvídatelný stalinistický režim, a jednak si jimi chce KLDR po mezinárodním společenství vynutit ústupky.

Nejnovější válka slov tak nebude znamenat v podstatě žádný posun ve vzájemných vztazích do té doby, než se do ,,hry" vloží s větší aktivitou Čína, která by rozhodla o větším ekonomickém tlaku na svého obchodního partnera.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace