Trumpovi poradci pochybují o účelnosti summitu s Putinem

Trumpovi poradci pochybují o účelnosti summitu s Putinem
Popisek: Donald Trump
16 / 06 / 2018, 14:30

Poradci Bílého domu a američtí diplomaté pochybují o účelnosti setkání prezidenta Donalda Trumpa s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, které by se mělo uskutečnit v červenci, pravděpodobně ve Vídni.

Napsal to list The Washington Post. Trump je podle komentátorů přesvědčen, že po úspěšné schůzce s Kim Čong-unem by teď mělo následovat úspěšné setkání s Putinem.

O možnosti summitu se začalo hovořit letos v březnu, ale Trump o něj projevuje zájem od loňského listopadu, kdy s Putinem krátce hovořil během mezinárodní hospodářské konference ve Vietnamu. "Hned po tomto rozhovoru Trump řekl, že chce Putina pozvat do Bílého domu. Ignorovali jsme to," řekl washingtonskému deníku činitel americké vlády.

Američtí poradci dlouhodobě nutí Trumpa, aby vůči Moskvě zaujal tvrdé stanovisko. V březnu prezident nařídil hromadné vyhoštění ruských diplomatů z USA, v dubnu vyhlásil sankce proti ruským oligarchům. "Teď se stal přesvědčeným a veřejným stoupencem spolupráce s Ruskem," napsal The Washington Post.

Vedení amerického ministerstva zahraničí podle deníku nevylučuje, že summit Trumpa s Putinem by teoreticky mohl přispět k řešení vleklých konfliktů na Ukrajině a v Sýrii a k zastavení kybernetických útoků a zahraničního vměšování do amerických voleb.

Jiní ale varují, že schůzka by byla předčasná, protože se nedaří dosáhnout pokroku v jiných oblastech, například v navrácení rekreačních zařízení na východě USA ruským diplomatům. Americké úřady jim je odebraly v reakci na údajné ruské vměšování do voleb v roce 2016. "Musí být vykonáno mnoho práce, než se summit uskuteční," řekl listu americký diplomat.

Trump se obklopil poradci, kteří se vůči Rusku všichni projevují jako takzvaní jestřábi. "Trump se snaží vůči Rusku prosazovat politiku, která je v nynějším politickém ovzduší nevýhodná. Projevuje se to od okamžiku, kdy se dostal k moci," řekl listu John Herbst, expert na Rusko z washingtonské Atlantické rady.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace