Trumpovo poselství z Varšavy: Přitvrdíme proti Moskvě

Trumpovo poselství z Varšavy: Přitvrdíme proti Moskvě
Popisek: Donald Trump
08 / 07 / 2017, 10:00

Donald Trump se ve svém projevu ve Varšavě ostře opřel do Ruska.

První evropská ,,štace" amerického prezidenta Donalda Trumpa vedla překvapivě do Polska. Na druhou stranu pokud se podíváme na tuto návštěvu v hlubších souvislostech, tak Polsko náhodně vybráno nebylo. Trump se kromě obecných fází, které se týkají vzájemné spolupráce proti terorismu a dalších témat, především ostře vymezil proti Rusku a Vladimiru Putinovi. Polské tradiční protiruské postoje, které jsou dány hlavně historicky, velmi dobře konvenovaly s Trumpovými výroky, jež pronesl na náměstí Krasińských za účasti tisíců lidí.

Trumpova protiruská struna však jakoby popírala jeho postoje, jichž se držel po dobu předvolební kampaně. Oba vrcholní politikové tehdy nešetřili vzájemnými komplimenty, že to v nadsázce vypadalo, že si padnou kolem krku. Zdálo se také, že Trump chce doslova tvořit zahraniční politiku ,,všech azimutů" včetně toho, že projevil zájem se setkat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Ve Varšavě naopak horlivě doporučoval, aby Rusko přestalo podporovat nepřátelé Západu a ty režimy, které jsou (podle USA) nepřítelem západních hodnot. Na Trumpových výrocích se jasně a znovu projevil přirozený antagonismus dvou velmocí - každá má své geopolitické zájmy, z nichž nehodlají slevit. Jeden bod USA a Rusko přece jen spojuje, a tím je boj proti terorismu, respektive Islámskému státu. Je to však na druhou stranu málo na to, aby došlo ke sbližování v ostatních oblastech.

Otočka, která následovala těsně po zvolení Trumpa, se dá možná vysvětlit částečným tlakem jeho poradců, kteří zřejmě Trumpovi zdánlivě proruskou linii vymluvili. Zde se rovněž ukázala Trumpova slabina - nekoncepčnost zahraniční politiky, která je založena na nepředvídatelnosti a názorové nekonzistenci. Výkon americké funkce je tak spíše založen na vládnutí podle aktuálních potřeb než na nějaké jednotící linii, která by jasně a předem vymezila mantinely, v nichž se bude Donald Trump a jeho nejbližsí spolupracovníci pohybovat.

Trumpova návštěva Varšavy tak mnohé naznačila, ale zdaleka neřekla všechno. Uvidíme, jaké závěry vyplynou z jednání s Vladimirem Putinem v rámci summitu zemí G20 v severoněmeckém Hamburku.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace