Trumpovo vítězné tažení na Bílý dům pokračuje.

Trumpovo vítězné tažení na Bílý dům pokračuje.
04 / 05 / 2016, 10:00

Přestože ještě nemá potřebný počet delegátů, je velmi pravděpodobné, že se v listopadovém souboji o Bílý dům utká s Hillary Clintonovou.

Trumpa v Indianě volilo 53 procent hlasů. Jeho dosavadní největší konkurent -  texaský senátor Ted Cruz - vzápětí kampaň vzdal. 

"Společně jsme v souboji v Indianě nechali vše. Dali jsme do toho všechno, co jsme mohli. Voliči ale rozhodli jinak, a tak s těžkým srdcem, ale s nezměrným optimismem pro vzdálenou budoucnost našeho národa, končíme naší kampaň," pronesl ke svým příznivcům Cruz, po jehož boku stála manželka Heidi.

Trump po rezignaci svého úhlavního soka, kterého vytrvale označoval přídomkem "Prolhaný Ted", zvolil méně agresivní, smířlivější tón než obvykle. "Ted Cruz - nevím, jestli mě má rád, nebo ne - ale je to po čertech těžký konkurent," prohlásil Trump s tím, že politicky mladého senátora čeká ještě velká budoucnost. Republikánským voličům zároveň slíbil, že v listopadových volbách pro stranu po osmi letech opět získá Bílý dům.

Zatímco až dosud značná část republikánského establishmentu považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty, po Indianě dal najevo neotřesitelnost jeho pozice hlavní manažer strany Reince Preibus. Ten po Cruzově odstoupení na twitteru prohlásil, že se republikáni musí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové, která je téměř jistou kandidátkou demokratů.

Sám Trump již v úterní vítězné řeči soustředil svou pozornost právě na bývalou první dámu. "Půjdeme po Hillary Clintonové. Nebude skvělou prezidentkou, nebude dobrou prezidentkou, bude chabou prezidentkou. Nerozumí obchodu," hanil svou konkurentku úspěšný byznysmen.

Tagy článku