Trumpův zeť vypovídal před komisí vyšetřující údajný ruský vliv

Trumpův zeť vypovídal před komisí vyšetřující údajný ruský vliv
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Jared Kushner
30 / 11 / 2017, 14:15

Zeť amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner vypovídal tento měsíc před komisí Roberta Muellera, která vyšetřuje údajný vliv Ruska na americké prezidentské volby. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování. Kushner odpovídal na otázky ohledně bývalého hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna.

Muellerova komise Kushnera zpovídala zhruba 90 minut a snažila se mimo jiné zjistit, zda má Trumpův zeť informace, jež by hovořily ve Flynnův prospěch. Podle zdroje před komisí o Flynnovi vypovídalo několik svědků z okruhu Bílého domu.

Potvrzení o Kushnerově výpovědi se objevilo v době, kdy státní zástupci pracující pro Muellerovovu komisi odložili výpověď o Flynnově soukromé obchodní činnosti před velkou porotou.

Důvod tohoto odkladu není podle agentury AP sice zcela jasný, ale v pátek Flynnovi právní zástupci upozornili Trumpovi právníky, že už s nimi informace o vyšetřování ruského vlivu nemohou sdílet. Ve Spojených státech se právníci obhajoby běžně o informace dělí se svými kolegy, kteří stojí na stejné straně. Podle listu The New York Times by to mohlo znamenat, že Flynn začal s Muellerovou komisí spolupracovat.

Americké tajné služby na počátku roku zveřejnily, že kampaň, která měla ovlivnit loňské prezidentské volby v USA, nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Jejím cílem bylo podle zprávy tajných služeb podkopat demokratický proces v zemi a pošpinit demokratickou kandidátku Clintonovou.

Americká média posléze informovala, že se Flynn scházel s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Kontakty začaly ještě před listopadovými volbami a pokračovaly během předávání moci Trumpovi. Flynn nakonec v únoru odstoupil. Oficiálním důvodem jeho nucené rezignace bylo, že o svých stycích s ruskou stranou mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace