Rakušani se ve velkém ozbrojují, tržby prodejců střelných zbraní se zvýšily o 350 procent.

Rakušani se ve velkém ozbrojují, tržby prodejců střelných zbraní se zvýšily o 350 procent.
Popisek: Ilustrační foto
13 / 01 / 2016, 19:30

Prodejci střelných zbraní také vědí proč. Lidé se ozbrojují, protože se bojí. Závratným tempem roste i počet vydaných zbrojních průkazů.

Mluvčí rakouské obchodní komory zastupující obchodníky se zbraněmi, Robert Siegert uvedl pro deník The Blaze: "Je jasné, že lidé se necítí bezpečně." Rakouští prodejci tvrdí, že první vlna zvýšeného prodeje zbraní přišla po teroristických útocích v Paříži, 13. listopadu a druhá vlna se projevila po silvestrovských útocích v Kolíně nad Rýnem a sexuálních napadeních ve Vídni.

Zatímco loni v září bylo vydáno průměrně 100 zbrojních průkazů měsíčně, v říjnu se počet zdvojnásobil. V listopadu se jenom ve Vídni zvýšil počet zbrojních průkazů více než čtyřnásobně a od začátku ledna už jich bylo vydáno 457. 

V článku "V ČR strmě stoupá počet střelných zbraní. Letos padají rekordy" jsme psali: 
Potvrzuje se trend, který byl zaznamenán v sousedním Německu a Rakousku. Němci stále více nakupují prostředky pro sebeobranu, především pepřové spreje a plynové pistole. 
Objem prodeje se letos, v porovnání s rokem 2014, zdvojnásobil. 
V Rakousku se v posledních týdnech zvýšil prodej zbraní soukromým osobám takovým způsobem, že například brokovnice byly úplně vyprodány.

Siegart také uvedl, že vzrostly prodeje dalších obranných prostředků, především pepřových sprejů, vzduchových pistolí i taserů, ale přesná čísla nejsou k dispozici, protože nepodléhají žádné evidenci. Například ve spolkové zemi Štýrsko rostou počty zbrojních průkazů nepřetržitě už od loňského léta, kdy přes jihovýchodní hranici se Slovinskem proudili uprchlíci z Balkánu.

Majitel vídeňského obchodu se zbraněmi Franz Dorfner uvedl, že poptávka je tak vysoká, že byly vyprodány všechny pepřové spreje a teď čeká na jejich další dodávku. Podobnou zkušenost má majitel obchodu s loveckými zbraněmi v Salcburku, Constanze Dorn, který rovněž vyprodal všechny pepřové spreje, které měl na skladě.  

"Většina lidí tvrdí, že chtějí zbraň, protože se necítí  v bezpečí," uvedl policejní mluvčí štýrského policejního ředitelství, Herbert Fuik.

Angelika Breserová z tísňové linky ve Vídni doporučuje ženám, aby spíše než pepřové spreje a tasery používaly alarmy, protože "Hluk přitahuje pozornost svědků a měl by odradit útočníka. Samozřejmě, že nelze zaručit, že vás to ochrání, ale je důležité mít něco u sebe pro svoji ochranu, abyste se cítili bezpečněji." 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.