TTIP umírá, oživit jí chce Merkelová....a Sobotka

TTIP umírá, oživit jí chce Merkelová....a Sobotka
30 / 08 / 2016, 21:00

Budoucnost Transatlantické obchodní unie mezi Evropskou unií a Spojenými státy je v čím dál větším ohrožení.

Poté, co možnost její realizace zpochybnil německý vicekancléř, se o obchodním partnerství mezi oběma celky podobně negativně vyjádřil i francouzský ministr obchodu, píše britský Guardian.

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel dnes zopakoval svoje nedělní vyjádření, že „vyjednávání se Spojenými státy již de facto selhala, přestože to nikdo není ochoten přiznat“ a uvedl, že rozhovory o TTIP ukončila neochota Američanů přistoupit na kompromis. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier volil méně ostrá slova a prohlásil, že USA a EU zbývá ještě mnoho práce při dojednávání potřebných standardů. 

Desítky tisíc Němců vyšlo do ulic. Protestují proti obchodní dohodě s USA

Francouzský ministr zahraničního obchodu Matthias Fekl zvýšil tlak na navrhovanou obchodní dohodu mezi EU a USA poté, co navrhl, aby byla jednání úplně ukončena.

„Francouzská vláda požaduje ukončení vyjednávání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství,“ napsal politik. Francie byla vůči dohodě skeptická od samého počátku a nejednou hrozila tím, že vyjednávání zablokuje. Američané podle francouzské strany neopětovali ústupky evropských partnerů.

Pokračovat v jednáních o TTIP chce Merkelová i Sobotka

Zástupci Evropské unie již v pondělí odmítli Gabrielova slova o krachu. Pokračování jednání podpořila také německá kancléřka Angela Merkelová. Spojené státy oznámily, že „jednání v podstatě zaznamenává stálý pokrok“.

Snaha uzavřít rozhovory před koncem roku souvisí s končícím mandátem amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho administrativy. „Během září by mělo dojít k politickému vyhodnocení, zda přechod k závěrečné fázi vyjednávání ještě na podzim a uzavření jednání před koncem Obamovy administrativy jsou reálné,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Česká republika si od dohody nazývané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) slibuje zrušení cel na strojírenské výrobky nebo sklo. Dohoda by měla odstranit také administrativní překážky, jako jsou regulace a rozdíly v certifikaci pro automobilový průmysl, zdravotnickou techniku nebo farmaceutické výrobky.

„Ztroskotání dohody by pro ČR znamenalo zmařenou šanci na vylepšení obchodních vztahů. A to vztahů jak přímo s USA, tak i prostřednictvím jiných členských zemí,“ sdělilo ministerstvo důsledky případného krachu jednání. Spojené státy by se podle MZV také mohly přeorientovat na jiné trhy.

Smlouvu musí ratifikovat Evropský parlament a všech 28 členů Evropské unie.

Zdroj: parlamentnilisty.czeurozpravy.cz

Tagy článku