Tuhý s Chovancem plánují obcházet zákon o svobodném přístupu k informacím

Tuhý s Chovancem plánují obcházet zákon o svobodném přístupu k informacím
Autor fotografie: policejní prezidium|Popisek: Milan Chovanec a Tomáš Tuhý
30 / 08 / 2017, 15:00

Zákon a o svobodném přístupu k informacím lidé hojně využívají, zjistí-li například, že policejní funkcionáři neplní své povinnosti tak, jak by ze zákona měli. Šéf policie Tomáš Tuhý chce ale nyní ruku v ruce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) občanům jejich právo na informace značně zkomplikovat.

Na poradě krajských policejních ředitelů za přítomnosti policejního prezidenta Tuhého – podle zápisu z porady – 10. srpna letošního roku zaznělo: „Dále se množí dotazy dle zákona 106/1999 Sb. (zákon o právu na získávání informací), které neúměrně zatěžují pracovníky krajských ředitelství policie.“ To krajští ředitelé vnímají jako potíž, neboť je to údajně příliš zatěžuje.

„Problém je i v tom, že odvolací orgán nestojí za rozhodnutím krajských ředitelství policie a ruší je,“ uvedl krajský ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Zamítnuté žádosti tak musí v případě, že se žadatel odvolá (odvolacím orgánem je ministerstvo vnitra), řešit na krajských ředitelstvích znovu. Řešením by podle Tkadlečka mohlo být „ovlivnění přístupu odvolacího orgánu“ – tedy vnitra.

Ze zápisu, který má redakce Securitymagazin.cz k dispozici, vyplývá, že se na poradě vyjádřil i Tuhý. Stav, který Tkadleček nastínil, je podle něj „vážným problémem“. Dle dokumentu o něm policejní prezident již informoval i ministra resortu vnitra Chovance a vše chtějí de facto řešit ztížením podmínek, jak by mohli občané informace získávat. Ti by se nově obraceli na jediné pracoviště při policejním prezidiu; zajištění informací by potom trvalo neúměrně dlouho, než by si nový orgán vyžádal stanoviska od dotčených policistů v krajích a tak dále.

„Pojďme tedy zákon o svobodném přístupu k informacím zrušit,” roztrpčuje se bývalá policistka Petera Lhotáková, která na problém upozornila jako první.

Pokud se Tuhému s Chovancem podaří zrealizovat jejich záměr, nečeká podle ní občany nic dobrého „I tento zákon je významným protikorupčním nástrojem, kdy v souladu se zákonnými normami lze odhalit odměňovanou neschopnost vedoucích pracovníků. Nehledě na to, že je takové jednání v přímém rozporu s Etickým kodexem Policie ČR, což je neslučitelné se službou u policie.”

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace