Autor fotografie: policejní prezidium|Popisek: Milan Chovanec a Tomáš Tuhý
Zákon a o svobodném přístupu k informacím lidé hojně využívají, zjistí-li například, že policejní funkcionáři neplní své povinnosti tak, jak by ze zákona měli. Šéf policie Tomáš Tuhý chce ale nyní ruku v ruce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) občanům jejich právo na informace značně zkomplikovat.
Na poradě krajských policejních ředitelů za přítomnosti policejního prezidenta Tuhého – podle zápisu z porady – 10. srpna letošního roku zaznělo: „Dále se množí dotazy dle zákona 106/1999 Sb. (zákon o právu na získávání informací), které neúměrně zatěžují pracovníky krajských ředitelství policie.“ To krajští ředitelé vnímají jako potíž, neboť je to údajně příliš zatěžuje.
„Problém je i v tom, že odvolací orgán nestojí za rozhodnutím krajských ředitelství policie a ruší je,“ uvedl krajský ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Zamítnuté žádosti tak musí v případě, že se žadatel odvolá (odvolacím orgánem je ministerstvo vnitra), řešit na krajských ředitelstvích znovu. Řešením by podle Tkadlečka mohlo být „ovlivnění přístupu odvolacího orgánu“ – tedy vnitra.
Ze zápisu, který má redakce Securitymagazin.cz k dispozici, vyplývá, že se na poradě vyjádřil i Tuhý. Stav, který Tkadleček nastínil, je podle něj „vážným problémem“. Dle dokumentu o něm policejní prezident již informoval i ministra resortu vnitra Chovance a vše chtějí de facto řešit ztížením podmínek, jak by mohli občané informace získávat. Ti by se nově obraceli na jediné pracoviště při policejním prezidiu; zajištění informací by potom trvalo neúměrně dlouho, než by si nový orgán vyžádal stanoviska od dotčených policistů v krajích a tak dále.
„Pojďme tedy zákon o svobodném přístupu k informacím zrušit,” roztrpčuje se bývalá policistka Petera Lhotáková, která na problém upozornila jako první.
Pokud se Tuhému s Chovancem podaří zrealizovat jejich záměr, nečeká podle ní občany nic dobrého „I tento zákon je významným protikorupčním nástrojem, kdy v souladu se zákonnými normami lze odhalit odměňovanou neschopnost vedoucích pracovníků. Nehledě na to, že je takové jednání v přímém rozporu s Etickým kodexem Policie ČR, což je neslučitelné se službou u policie.”