Z Tuniska odešlo přes jedinou noc 33 lidí do Libye - vláda chce vybudovat na hranicích příkop a val

Z Tuniska odešlo přes jedinou noc 33 lidí do Libye - vláda chce vybudovat na hranicích příkop a val
14 / 07 / 2015, 07:00

Z tuniského města Remada zmizelo minulý týden přes noc 33 lidí. Předpokládá se, že odešli do sousední Libye, aby se přidali na stranu džihádistů. Tunisko na hranicích plánuje výstavbu 170 kilometrů dlouhého příkopu a obranného valu.

Masakr v přímořském letovisku Sousse a útok teroristů v muzeu Bardo jsou pouze důsledky dlouhodobého vývoje v Tunisku, kde se stále více zejména mladých lidí z chudších a konzervativnějších regionů radikalizuje. Muselo zemřít téměř šedesát lidí, aby tuniská vláda začala jednat. Nyní to přiznává otevřeně – země je ohrožena terorismem přímo zevnitř. 

Jen za minulý týden odešlo z pouštního města Remada během jednoho dne 33 Tunisanů. Pravděpodobně zamířili do Libye, kde budou v některém z táborů IS vycvičeni na profesionální zabijáky. Ministerstvo vnitra uvedlo, že „šlo o muže ve věku 16 až 35 let a byli mezi nimi také dva bývalí vojáci a pilot vzdušných jednotek".

Města jako Remada, Kasserine a Sidi Bouzid jsou pro nábor bojovníků IS jako dělaná. Je v nich vysoká nezaměstnanost a rekruti IS jsou přitom prý velmi dobře placení – hovoří se 3 až 10 tisících dolarech, které nově naverbovaný terorista dostane na ruku.

Remada je město s téměř 10 tisíci obyvateli obklopené pouští, které na jihovýchodě sousedí s Libyí. Vláda se už pokusila zamezit přechodu džihádistů z obou stran rozmístěním vojenských základen podél hranice. Dalším krokem má být vybudování příkopu a valu dlouhého 170 kilometrů od Ras Jedir na pobřeží po hraniční město Dhehiba.

„Máme 500 kilometrů dlouhé hranice s Libyí, většinou na poušťi a potřebujeme speciální výzbroj, abychom je mohli kontrolovat,“ uvedl tuniský prezident Beji Caid Essebsi, který na začátku července vyhlásil ve své zemi stav pohotovosti.

Spojené státy minulý rok schválili poskytnut Tunisku 12 helikoptér Černý jestřáb právě na obranu hranic. Tunisko, ale také sousedí s Alžírskem a je téměř vyloučené zcela uzavřít jeho hranice. Podle britských tajných služeb je trávení dovolené v Tunisku a severní Africe obecně "naprosté šílenství".

 Zdroj: CNN

Tagy článku