Tuniský prezident: Jsme ve válečném stavu, další útok by způsobil kolaps země

Tuniský prezident: Jsme ve válečném stavu, další útok by způsobil kolaps země
05 / 07 / 2015, 13:30

Prezident Beji Caid Essebi včera vyhlásil 30 denní stav pohotovosti. V zemi jsou zavedena mimořádní bezpečnostní opatření a prezident přirovnal situaci ke stavu války.

Podle tuniského prezidenta by další útok podobný tomu z minulého týdne “ způsobil kolaps země“.  V televizním projevu ke svému národu prezident Essebi prohlásil, že Tunisko je ve válce s extrémismem.

„Tunisko čelí velice závažné hrozbě a musí využít všech možných opatření, aby udrželo bezpečnost.“

Včera byl proto vyhlášen 30 denní stav pohotovosti. Důvodem zvýšených opatření je masakr z 26. června, při kterém zemřelo v přímořském letovisku Sousse celkem 38 lidí. Nejvíce obětí bylo z Velké Británie. K útoku se přihlásil Islámský stát a teroristická organizace zveřejnila fotografii vraha Saifa Al-Deena Al Rezgui na svých stránkách.

„Terorismus se šíří. A doufám, že to říkám jasně a zřejmě. Pokud se stane to, co se stalo v Sousse, pokud se to stane znovu, země zkolabuje,“ řekl prezident a dodal: „ Nyní jsme ve stavu války.“

Rezgui byl vycvičen k zabíjení ve stejném táboře v Libyi jako teroristé, kteří zaútočili na tuniské muzeum Bardo o tři měsíce dříve. Ministr vnitra Mohamed Najem Gharsalli oznámil počáteční kolo zatýkání „první skupiny, která byla důležitou součástí sítě za tímto teroristickým zločinem.“

V sobotu tuniská protiteroristická jednotka obklíčila dům Hasana al Rubaie, který byl podezřelý z různých trestných činů včetně obchodu s drogami, terorismu a participaci na útoku v muzeu Bardo. Než ho policie stačila zatknout, zastřelil se sám do hlavy. V domě byla zabavena zbraň, munice, ruční granát a tři automobily – včetně sanitky.

Tunisko bezpečnostní situaci až do osudného útoku podceňovalo. Přitom ze země stále častěji odcházejí lidé, aby se přidali na stranu IS.

Zdroj: CNN

Tagy článku