Turci chtěli ještě mocnějšího diktátora. Teď ho mají beze zbytku

Turci chtěli ještě mocnějšího diktátora. Teď ho mají beze zbytku
Autor: flickr.com|Popisek: Recep Erdogan
17 / 04 / 2017, 14:00

Tak nám Turci odvolili. Referendum těsnou většinou rozhodlo o změnách ústavy, které v praxi znamená zavedení prezidentského systému a v podstatě konec trpěné parlamentní demokracie.

Recep Erdogan je tak nyní pánem Turecka už oficiálně. A pro Evropu to je velmi špatná zpráva, protože již tak napjaté vztahy se ještě více zhorší. Za druhé to na 99% znamená konec přístupových rozhovorů Turecka s EU. Lze si jen stěží představit, že by se Turecko stalo plnohodnotnou součástí liberálně orientované Evropy. Nyní jde jen o to toto ,,divadlo" nějakým způsobem důstojně ukončit.

Erdogan už po výsledcích referenda každopádně nemusí předstírat hru na demokracii. Má neomezenou moc, u níž může zůstat teoreticky až do roku 2029. Pro již tak těžce zkoušenou opozici zejména v parlamentu nastávají velmi krušné časy. Drobné či vynucené ústupky, jichž se dalo ještě dosáhnout před klíčovým referendum, už půjdou ,,vymoci" jen těžko.

Referendum také ,,sekundárně" rozhodlo o tom, že země je na pozvolné cestě k islámské republice, po níž Erdogan dlouhodobě touží. Nic mu totiž nestojí v cestě, aby nemohl svůj cíl realizovat. Islámská republika, která bude nejmocnější regionální velmocí, je Erdoganovým snem, který začíná bohužel nabývat reálných obrysů. V současném Turecku není síla, která by mu v tom mohla zabránit.

Vzhledem k tomu, že Erdoganovy pravomoci se ještě zvýší tím, že dojde ke sloučení prezidentského a premiérského úřadu, a bude moci zasahovat více i do složení soudů, je účinná rezistence vedená z demokratických pozic prakticky vyloučená. Evropa sice formálně odsoudí režim osobní moci a možná i referendum, které pod pláštíkem svobodné volby rozhodlo o dalším osudu Turecka, ale to je asi tak vše, co zmůže.

Evropa se tak zase po letech bude muset vypořádat s problémem ,,nemocného muže na Bosporu", který jí bude v geopolitických rozhodováních zcela jistě pořádně zatápět. Turci však rozhodli, i když těsně. Chtěli ještě mocnějšího diktátora. Teď ho mají beze zbytku.

 

psali jsme:

Turci začali hlasovat o zásadní změně politického systému Turecka

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace