Popisek: Situace v Turecku byla napjatá ještě před útokem v Ankaře, nyní se politická situace ještě více zostřuje
Podle premiéra Davatoglu stojí za víkendovým masakrem, při kterém zemřelo okolo 100 lidí, Islámský stát. Kurdové obviňují tureckou vládu.
Sobotní výbuchy v Ankaře jsou dosud nejkrvavějším bombovým útokem v historii Turecka. Počet obětí není dodnes jistý, oficiálně se hovoří o 97 obětech, ale podle některých zdrojů je počet mrtvých dokonce 128! K útoku se nepřihlásila žádná skupina. Podle výsledku dosavadních šetření zaútočili na mírový pochod dva sebevražední atentátníci. Více světla do hrůzného činu by měly přinést testy DNA jednoho z útočníků.
Premiér Ahmet Davatoglu je přesvědčen, že podobného činu by byl schopen jedině Islámský stát, PKK nebo jiná krajně levicová skupina. Na prvním místě ale podle něj vrcholní přestavitelné uvažují o IS. Podle vyšetřovatelů prý existuje spojitost mezi útokem v Ankaře a červencovým útokem v pohraničním městě Suruc, při kterém zahynulo 30 lidí. Právě po výbuchu v Surucu umožnilo Turecko USA a jeho spojencům využívat leteckou základnu Incerling při bombardování pozic IS v Sýrii.
"Tyto útoky nezmění Turecko v Sýrii," uvedl ministerský předseda Davatoglu.
Podle premiéra mají útoky ovlivnit tureckou politiku tak, aby žádná strana nebyla schopna postavit vládu. Prvního listopadu mají totiž platit výsledky z červnových voleb a mnoho obětí bylo z řad příznivců kurdské Lidové demokratické strany (HDP). Ta byla zvolena do parlamentu poprvé právě během červnových voleb, kdy překročila desetiprocentní hranici - mimochodem nejvyšší uzavírací klauzule na světě.
Prezident Recep Erdogan údajně plánoval změnu parlamentního systému v prezidentský a tyto plány tak vzaly za své. Navíc je známo, že Erdoganova Strana spravedlnosti a prosperity (AKP) se stavěla k IS velmi neutrálně, respektive s teroristickým režimem sympatizovala a podle některých ho dokonce podporovala. Společným nepřítelem byli syrští Kurdové.
V pondělním prohlášení HDP se hovoří o tom, že AKP používá stupňující se násilí, aby zatlačila prokurdskou stranu zpět za tureckou vysokou hranici nutnou pro vstup do parlamentu. HDP spojuje masakr v Ankaře s bombovým útokem v Surucu a útokem na mírový pochod strany v červnu a vyzývá mezinárodní společenství, aby zaujala pevnější postoj k turecké vládě.
Zdroj: BBC