Turecká armáda postrádá čtrnáct válečných lodí. Zřejmě se jich zmocnili pučisté

Turecká armáda postrádá čtrnáct válečných lodí. Zřejmě se jich zmocnili pučisté
Popisek: Ilustrační foto
19 / 07 / 2016, 15:15

AKTUALIZOVÁNO / Místopředseda turecké vlády Numan Kurtulmuş popřel zprávy, které se nedávno objevily, že po pokusu o převrat v jeho zemi zmizely vojenské lodě, oznámila agentura Reuters.

Podle informací deníku The Times byly lodě v pátek ve službě v Černém a Egejském moři.  Podle britského deníku The Times, který se odvolává na zdroje v turecké armádě se doposud neohlásilo 14 vojenských lodí tureckého námořnictva. Panují obavy, že flotila přešla do rukou pučistů, a mohou se snažit připlout s loděmi do řeckých přístavů.

Rovněž není zřejmé, co se stalo s admirálem Veyselem Koselem, velitelem tureckého námořnictva, armáda s ním nebyla v kontaktu od pátečního nezdařeného převratu. Nikdo neví, zda je držen jako rukojmí, nebo zda nepřešel k pučistům. Řecká média dříve informovala, že turecká fregata Yavuz se nachází pod kontrolou příznivců převratu, kteří rovněž zadržují velitele námořní flotily.

Turecká média ujišťují, že rebelové nalákali admirála na loď s pomocí lsti, řekli mu, že na lodi proběhl teroristický útok. Zdroj: cz.sputniknews.com

Armádě chybí rovněž 42 vojenských vrtulníků, které zmizely z Turecka v průběhu pátečního převratu.

Turecká armáda nemůže najít také dva vrtulníky a 25 členů zvláštního útvaru, kteří přijeli do Marmarisu, aby se zúčastnili operace proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. V úterý 19. července to napsaly noviny Hurriyet Daily News.

„Dva vrtulníky vzlétly a zamířily nad lesnatá předměstí Marmarisu. Nedaří se zjistit, odkud startovaly, ale je zcela jasné, že jejich cílem byl útok na Erdogana. Přistály na neznámém místě, a co se s nimi stalo potom, to se neví." Když se pokus o vraždu Erdogana nepovedl, 25 členů zvláštní jednotky se skrylo v blízkých lesích a jejich místo úkrytu nikdo nezná. Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku