Turecká charita zachránila Češky unesené v Pákistánu

Turecká charita zachránila Češky unesené v Pákistánu
28 / 03 / 2015, 09:45

28.3.2015/Mladé ženy byly uneseny před dvěma lety 13. března 2013 ozbrojenou skupinou Al-Kaidy v Pákistánu. Antonie Chrástecká and Hana Humpálová – obě 27 leté - cestovaly v Pákistánu jako turistky. Podle turecké zpravodajské agentury Anadolu jsou obě Češky již na svobodě a zásluhu na tom má turecká charitativní organizace IHH, která se dva měsíce podílela na vyjednávání o jejich propuštění.

Obě ženy dorazily včera pozdě večer do východní turecké provincie Van a nyní už by měly být v České republice. Vedoucí charity IHH Izzet Sahin řekl, že rodiny obou unesených dívek kontaktovala jeho organizace před dvěma měsíci jako poslední možnost po vyčerpání všech ostatních prostředků k jejich záchraně. „Využili jsme každý nástroj, který jsme měli k dispozici a vrátili jsme je bezpečně zpět do jejich rodin. Antonie a Hana byly v zajetí dva roky a muselo to pro ně být velmi obtížné." 

„Bylo to velmi těžké. Poprvé v životě jsme viděly zbraně a ozbrojence. Stále nevíme, proč jsme byly uneseny. Okolo nás se střílelo a vybuchovaly bomby. Časem jsme si na to zvykly,“ řekla turecké zpravodajské agentuře po propuštění Hana Humpálová.

„Měly jsme hodně času na přemýšlení. Myslely jsme na naše děti a rodiny a doufaly jsme, že budeme jednoho dne zachráněny. Poprvé po dvou letech jsme viděly slunce a usmívající se lidi kolem nás.“

„Obávám se, že to je sen“

 „Pořád nemůžu uvěřit, že jsem tady," řekla Chrástecká. "Dokonce i teď se obávám, že to je sen." Podle ní bylo na jejich zajetí nejhorší odloučení od rodiny.

"Být daleko od rodiny, bylo opravdu těžké. Od prvního okamžiku, kdy jsem byl unesena, jsem chtěla být s nimi. Jsem nesmírně šťastná," dodala Chrástecká.

Chrástecká a Humpálová podle agentury Anadolu již odjely se svými rodinami do České republiky.

Zdroj: Anadolu Agency

Tagy článku