Turecká F-16 sestřelila ruský letoun Su-24, který údajně vletěl do tureckého vzdušného prostoru

Turecká F-16 sestřelila ruský letoun Su-24, který údajně vletěl do tureckého vzdušného prostoru
Autor: Twitter|Popisek: Hořící ruské letadlo
24 / 11 / 2015, 09:15

Podle ruské stanice RT došlo k sestřelu neidentifikovaného letounu na hranicích Turecka a Sýrie tureckou stíhačkou F-16. Posádka zasaženého stroje se katapultovala.

Aktualizace 13:00 / Turecké CNN zveřejnilo na svém Twitteru záznam z radaru turecké armády

Trackování letadla

Aktualizace 11:30 / Turecké zdroje oznámily, že se v oblasti sestřelu pohybují dvě ruské helikoptéry, pátrající po katapultovaných členech posádky Su-24. Jeden z pilotů byl podle zpráv na Twitteru zavražděn Turkmeny, kteří prý při popravě vykřikovali "Allah Akbar".

Ruský ministr zahraničí Lavrov zrušil plánovanou návštěvu Turecka 25. listopadu.

Na Twitteru se již objevila fotografie jednoho z pilotů

 Ruský pilot

Aktualizace 10:45 / Rusko oznámilo, že jeho letadlo bylo sestřeleno raketou ze země v době, kdy se pohybovalo v syrském vzdušném prostoru. Část trosek se zřítila na syrské a část na turecké území. Turecko uvedlo, že byl zraněn nejméně jeden obyvatel oblasti. Jeden ze dvou katapultovaných pilotů padl do rukou Turkmenů, kteří bojují proti Asadově syrské armádě. Ruské ministerstvo obrany zdůrazňuje, že "po celou dobu letu se letadlo nacházelo výhradně nad územím Sýrie. Bylo to zaznamenáno objektivními kontrolními prostředky".

Aktualizace 10:02 / Sestřelený letoun byl ruský Su-24.  Podle ruského ministerstva obrany a ministra Sergeje Šojgu letadlo neporušilo turecký vzdušný prostor a bylo v nadmořské výšce 6000 metrů.

Podle zdrojů z turecké armády posádka ruského stroje po dobu 10 minut ignorovala varování, že narušuje vzdušný prostor Turecka.

030614-N-4374S-003

#SONDAKIKA! SURIYE SINIRINDA UÇAK DÜŞTÜ PILOTLARIN PARAŞÜTLE ATLADIGI BELIRTILIYOR pic.twitter.com/fh3JLYeBfk

— Habertürk TV (@HaberturkTV) November 24, 2015

Padák

Podle turecké televize Haberturk letadlo údajně porušilo turecký vzdušný prostor. Video zde:

Turecký vojenský úředník řekl agentuře Reuters, že cizí stroj byl varován a dodal, že státní příslušnost sestřeleného letadla je zatím nejasná. Letadlo bylo sestřeleno tureckými stíhačkami F-16 a jak ukazují záběry z TV - zřítilo se v plamenech k zemi.

Havarovalo v obci obsazené syrskými Turkmeny. Údajně dva členové posádky se katapultovali. Problém je, že mnoho dvoumístných strojů nad Sýrií nepůsobí - jsou to například stroje Su-34 a Su-24 ruského letectva.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu se setkal s úředníky z ministerstva zahraničí a doporučil jim konzultace s NATO a OSN o nejnovějším vývoji na syrské hranici.

Zdroj: RT, Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace