Turecká invaze v Sýrii proti Kurdům pokračuje. Navzdory nesouhlasu světových velmocí

Turecká invaze v Sýrii proti Kurdům pokračuje. Navzdory nesouhlasu světových velmocí
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Kurdishstruggle|Popisek: Bojovníci kurdské YPG
02 / 09 / 2016, 08:00

Prezident Erdogan odmítá námitky USA, Ruska i OSN.

Ankara (ČTK) - Členové kurdských milic stále v Sýrii zůstávají na západ od řeky Eufrat a Turecko proto nehodlá ustat se svou aktivitou v této oblasti. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle něhož se již tureckým vojákům podařilo vyklidit významnou část území od teroristů z takzvaného Islámského státu (IS) i od bojovníků milic syrských Kurdů YPG.

Turecká armáda zahájila invazi do Sýrie 24. srpna a během osmi dnů se jí podařilo "vyčistit" 32 vesnic od bojovníků IS, ale také od příslušníků kurdské YPG, kteří aktivně bojují proti islámistům. Kromě nejnovějších samohybných houfnic T-155 Firtina, které v Sýrii operují, už přesunulo Turecko na hranice se Sýrií tanky Leopard A2-4.

Erdogan podle agentury AFP odmítl zprávy amerických úřadů z tohoto týdne, podle nichž se kurdští bojovníci již stáhli za Eufrat, což požaduje Ankara. "Nikdo nemůže očekávat, že ponecháme koridor teroru u svých jižních hranic. To nedovolíme," řekl turecký prezident, který označuje za teroristické organizace obě zmíněné skupiny.

Turecku a jím podporovaným syrským skupinám se podle něho podařilo od teroristů vyklidit území 400 čtverečních kilometrů na severu Sýrie.

Turecké letectvo opakovaně bombardovalo pozice kurdských milic v Sýrii. Při náletech koncem srpna zemřelo nejméně 35 civilistů, zemřelo i sedm členu milic PKK, dalších 70 lidí bylo zraněno. Oblasti, kde turecká armáda provedla nálety, mají pod kontrolou milice napojené na Kurdy podporovanou koalici Demokratické síly Sýrie (SDF). SDF má podporu i Spojených států.

Samotné syrské milice YPG v uplynulých dnech už několikrát uvedly, že se zcela stáhly z okolí osvobozeného města Manbidž a nacházejí se východně od zhruba 40 kilometrů vzdálené řeky Eufrat. Svým odchodem prý chtěly hlavně sebrat Turkům záminku, aby se pokusili Manbidž dobýt.

USA již tento týden vyzvaly Turecko a syrské Kurdy, aby přestali se vzájemnými útoky a soustředili se na boj proti IS. K ukončení operace vyzývá Ankaru Sýrie či Írán, který patří vedle Ruska k hlavním zastáncům prezidenta Bašára Asada.

 Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Kurdishstruggle

Tagy článku