Turecká onanýrka: test brokovnice Akkar Karatay

Turecká onanýrka: test brokovnice Akkar Karatay
16 / 01 / 2018, 14:00

Klid pánové, nejedná se o žádnou kníratou a obtloustlou poskytovatelku erotické služby z Balkánu, nýbrž o brokovnici značky AKKAR KARATAY …

My střelci z doby, kdy ještě na 1. máje na Letné prodávali párky jako z “první republiky” a deset deka salámu bylo salámu… jsme neříkali opakovací pušce s posuvným podpažbím a trubicovým zásobníkem pod hlavní politicky a genderově korektně “PUMPA”, ale právě “ONANÝRKA”. Prý podle jakéhosi freudovsky rozšířeného, avšak společensky zapovězeného pohybu. 

Akkar Karatay

Jako postupem času bývalý majitel brokovnic Browning BPS a Mossberg 500 jsem jednoho dne zas jednou zatoužil mít doma pumpovací těžítko. Browning byl skvělej, ale měl zbytečně dlouhou hlaveň a já už nechci někde pobíhat s předlouhým bidlem v obalu a vidět ty obviňující pohledy biomatek a sluníčkářů, že jdu vraždit do lesa zvěř, nebo nedej bože tydlencty ty… No a tak jsem si vybral levňoučkou trubkovou skládačku z Turecka, které jde složit pažba tak, aby byla krátká, ale stále ještě delší než 60 cm (v tom holandském návrhu EU právě 60 cm je minimální hranice, pod kterou se nesmí jít se sklopnou pažbou pušky).

Jak jsem už napsal výše, byl jsem z minulosti rozmazlen pumpou Browning, která byla jak švýcarské hodinky, byla hebká, ušlechtilá a nikdy by mne nenapadlo s ní hájit obydlí. Hodila se spíš do lesa, ke krásnému kroji zvanému Lederhosen s Haferlshuh und Jägermantlem a ovšem s tralaláčkem se Saubärte. Potom jsem toto okouzlení vyměnil za zlhostejnění, které mi poskytla prý slavná “Vietnamka” zvaná Mossberg 500. Proti Browningu to bylo, jako když si po životě s Bentley koupíte Oltcit. Byl docela div, že to drželo pohromadě. Ten můj kus měl zemědělské vůle. Předpažbí na něm lítalo tak, že jsem s tím mohl o Velikonocích chodit na koledu místo řehtačky. Ale byla to služební obranná zbraň, tehdy koupená z druhé ruky ještě s dalšími osmi stejnými od OOL (ozbrojená ostraha letišť). Prodal jsem ji pak za nákupní cenu s úmyslem si již nikdy nic podobného nekoupit.

psali jsme: Česká taktická puška PAR Mk3 - obdoba americké AR-15 pro křesťanské křižáky

Od těch klidných dob se však hodně změnilo a já jako lovec, exbodyguard, milovník zbraní a pozorovatel bezpečnostní situace v Evropě jsem nazrál k rozhodnutí, že můj život bez alespoň mizerné pumpy už dál nemá cenu. Nechtělo se mi dávat třicet nebo padesát tisíc za Benelli M4, nehledě k tomu, že se jedná o automat, a se zdejší politickou reprezentaci je zákon o zbraních stále v ohrožení.

Kdosi mi tak jako “napůl huby” říkal, že: “se prodává turecké brokovnice a že stojí za to si ji prohlédnout.” “Turecký?” Jako fakt “TU-REC-KÝ?!” No hned mi cvaknul med, hospodářství a Ďóďa Pištěk, jak Buriánovi říká: “Na Turky! Na ty psy nevěřící!” a všechno se tak nějak ve mně šprajcovalo, nemohl jsem nemít před očima to klepadlo na Hluboké, kde schwarzenbergský havran klove oči z Turkovy hlavy.

Ale nakonec jsem do toho obchodu šel. No a tam jsem ji viděl. Šla si tam koupit pouzdro na Colt deffender, byla vysoká, rusovlasá…, ale o tom vlastně mluvit nechci. Tam jsem ji viděl. Mezi všema těma černejma a matnejma, rohatejma “Military Look Shotguns” brokovnicema se skvěla krásná, jednoduchá, a světlá brokovnice AKKAR KARATAY MARINER.

Akkar Karatay

Požádal jsem tak z prvního okouzlení tou stříbřitou nádherou, jestli si ji můžu zkusit vzít do ruky. No už jsem si nepamatoval váhu Browninga, ale po tom Mossbergu jsem najednou zas držel v ruce pořádný železo a žádnej kus olítanýho hliníku. Poprvé jsem stiskl páku uvolňující závěr, která je u tohoto systému umístěna před lučíkem a stáhl jsem to posuvný podpažbí. A najednou jsem věděl, že bez ní z krámu neodejdu. Je to poctivá ocel, vyrobená s přesností a zpracováním, které tak trochu ta nízká cena uráží. Přesné vedení závěru bez vůlí, se zvukem přesně zpracovaných a padnoucích dílů, správně těžká či lehká spoušť, bez zádrhelů. Už mi bylo jasné, že všechny moje předsudky k Turkům v tomto ohledu jsou liché a neoprávněné. Měla plastovou pevnou pažbu, ale hned vedle byla sklopná pažba s pistolovou rukojetí. Proč jsem vybral světlou? Mossberga jsem měl brynýrovaného a po každém střílení stačila jen vzdušná vlhkost a trubka (hlaveň) chytala lišku. Mariner má deklarovanou zvýšenou výdrž a odolnost proti mořské vodě. Pokrýt polní či lesní kamuflážovou páskou ji mohu kdykoliv během okamžiku, pokud někdy budu potřebovat. Můj kamarád a bývalý kolega bodyguard si ji koupil rovněž, jen černou a rovnou s teleskopickou pažbou.

psali jsme: Drsný Harry by měl radost: Test pistole Smith&Wesson M&P9 CARRY RANGE KIT

K testu pro SECURITY magazín jsme vyrazili 9. listopadu 2017. Den, kdy chcete zůstat v posteli, protože žádnej nepromokavej kabát není dost nepromokavej a zima z deště dává důvod pro úvahy o emigraci k Mrtvému moři (těch důvodů je ostatně stále víc a víc…). Cílem testu bylo dát odpověď na otázku, zda ano, či ne. Jako “koupit, nekoupit”. Hlavní cílovou skupinou a důvodem pořízení této brokovnice a priori nebudou lovci a lov. Myslivečtí latiníci by ještě i zastřízliva na někoho s takovouhle flintou koukali trochu zvrchu, ale já bych na zajíce, pernatou i kachnu klidně šel, jsem snob v jiných segmentech života. Tahle flinta se ale hodí ze všeho nejvíce pro osobní ochranu, obranu obydlí, sportovní a rekreační střelbu pro služební použití jako otevírač, a zbraň proti vzpourám, hromadnému útoku a prostě ke všem účelům, k nimž se služebně tato zbraň užívá třeba justiční/vězeňskou stráží, ochranou ústavních činitelů i jako vojenská zbraň, k čištění domů a městské džungle a podobně.

Systém zbraně vychází z Remingtonova systému se stále spuštěnou klapkou podavače, pákou uvolnění závěru vlevo před lučíkem a pojistkou, která je za spouští a prochází napříč masou za lučíkem, respektive pouzdrem bicího a spoušťového mechanismu, jež je vloženo do závěru a zde upevněno piny. Sklopná pažba je z ocelového plochého profilu, svařence ve tvaru písmene “Y”, na pistolové pažbě uchyceného aretací. Pažba je osazena sklopnou pogumovanou botkou a při sklopení tvoří držadlo využitelné k ponosu zbraně. Nicméně po jedné noční akci, kdy jsem již s touto brokovnicí chránil napadený dům, jsem na ni pořídil 1-2 bodový řemen Magpul MS2. Když už jednou pachatel pochopi, že stojí proti ozbrojenému obránci, a máte jej na zemi, k tomu, abyste jej spoutali, potřebujete odložit zbraň a použít obě ruce, což je opravdu velmi problematická část jednání. Není nad to, když můžete pro různé úkony odlehčit jedné nebo oběma rukám a přitom mít zbraň neustále v pohotovosti. Rovněž držák s taktickou baterkou není vůbec k zahození.

Když jsem zmínil trvale spuštěnou klapku podavače u brokovnic systému Remington, musím zmínit i další variantu. To je systém Mossberg, u kterého je klapka podavače trvale přitažena vzhůru k ústí hlavně a dolů se spouští pouze při plně staženém předpažbí, aby mohl být ze zásobníku transportován náboj pro zasunutí do komory. Pojistka u tohoto systému je shora na pouzdru závěru a je tvořena posuvným elementem. Také páka uvolnění závěru je na levé straně vzadu vedle lučíku. Obě tato uspořádání mají svá pro a proti a tak trochu závisejí na oblibě uživatele s jedinou výhradou. U stále spuštěné klapky systému Remington se může stát při nabíjení, kdy musí náboj a prsty odtlačit klapku nahoru, že přední část klapky zachytí rukavici a způsobí horké chvilky, pokud je nutno být rychle připraven střílet nebo při taktickém, případně bojovém přebíjení.

Akkar Karatay

K testování jsem vybral dva nejdostupnější typy střeliva Sellier&Bellot, 12/70 Corona s brokem 3,5 mm a Slug 12/67. (Testy široké škály jiného střeliva a jejich účinků vám slibuji někdy brzy příště). Vzdálenost pro střelbu jednotnou střelou jsem zvolil 30-35 metrů. Pro střelbu brokem jsem zvolil vzdálenosti 7 a 12 metrů, které odpovídají dle mých zkušeností pravděpodobným obranným situacím pro použití krátké obranné brokovnice.
Na vzdálenost 30 metrů se ukázalo střelivo s jednotnou střelou a brokovnice Karatay jako dostatečně přesné s dobrým “groopingem”. Brokovnice je osazena vysokou mouchou a zdrsněnou středovou záměrnou lištou na krytu závěru. Je tak trochu otázkou odhadu, jak velkou částí mušky máme pokrýt terč. Na terč jsem vystřelil celkem 7 ran. První z cca 80 m. Ta zasáhla terč výrazně dole vlevo na sedmé hodině. Při střelbě ze 30 metrů jsem nejprve třikrát vystřelil s hodně odkrytou muškou, další tři výstřely jsem mušku “utopil” na její poslední horní třetinu. Pohled na terč vám prozradí víc.

Výstřel Slugem s vyklopenou ocelovou pažbou je provázen výrazným kopnutím do ramene. O poznání větším než s pažbou teleskopickou. Nicméně to se v kritické situaci nepočítá. Zdvih brokovnice je překvapivě přiměřený.

psali jsme: Zbraň zabijáků Mossadu

Při střelbě brokem na 12 metrů se zaměřením na již prostřelená místa byla přesnost a krytí brokového roje velmi uspokojivě přesné. Při takovém krytí se i zásah relativně malým brokem v podstatě rovná svou devastační silou zásahu jednotnou střelou a ranivost vzhledem k rozpadu v cíli po zásahu může být z hlediska následků srovnatelně děsivé, ne-li horší.

Poslední část testu byla střelba jednoruč. Ač nikomu takový způsob nedoporučuji, vzhledem k možnému zranění šlach předloktí či ztráty kontroly nad zbraní považoval jsem za nutné si toto střílení zopakovat. Brokovnici není úplně lehké držet a zamířit a vystřelit, ale i tak se díry objeví tam, kde je očekáváme. Elevace zbraně je však opravdu značná.

Akkar Karatay

Závěrem chci říci, že směle mohu doporučit brokovnici AKKAR Karatay, a to v obou testovaných provedeních. Její cena je více než přiměřená jejím vlastnostem a výkonu.

Opakovací brokovnice Karatay Mariner
Ráže: 12x76mm
Pažba: plastová
Povrch: Niklovaný odolný slané vodě
Kapacita: 6+1
Hlaveň: 47cm
Hmotnost: 2,60kg
Cena v době pořízení 8.900,- Kč
Cena pažby 1.650,- Kč

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Autor: Josef Kodo Mádl

 

 

Tagy článku