Turecká vláda otevřela hranice, aby přijala další uprchlíky ze Sýrie

Turecká vláda otevřela hranice, aby přijala další uprchlíky ze Sýrie
Autor fotografie: Redakce/ wikipedia|Popisek: Ilustrační foto
20 / 09 / 2014, 21:00

Exodus Kurdů ze Sýrie - utíkají ze Sýrie do Turecka před bojovníky islámského státu. Turecká vláda byla nucena v pátek otevřít hranice. Turecko hovoří o katastrofě a Kurdové žádají o mezinárodní pomoc.
Zdroj: BBCNews

V Turecku je již nyní v nevyhovujících podmínkách ubytováno více než milion syrských uprchlíků, a vzhledem k rostoucím problémům mezi syrskými (a nyní kurdskými uprchlíky) a místním obyvatelstvem, dochází mezi nimi ke stále častějším střetům.

Tímto,  v tuto chvíli nezbytným a humanitárním krokem turecké vlády, bude přijato dalších téměř 70 tisíc dalších urchlíků před džihádisty, čímž bude eskalovat napětí v Turecku. 

Na zhruba 30kilometrovém úseku syrsko-turecké hranice mezi Akçakale a Mursitpinarem bylo podle vicepremiéra Numana Kurtulmuşe otevřeno osm přechodů, kudy přecházely tisíce Kurdů. Několik tisíc dalších se podle fotografa agentury AFP stále tísnilo u hranice s Tureckem. Situace je navíc zkomplikována tím, že část rodin je již v Turecku a část ještě na syrském území.

Šéf syrské Kurdské demokratické unie, Mohammed Saleh Muslim, požádal o mezinárodní pomoc v boji proti džihádistům. Islámští radikálové již obsadili přes šedesát vesnic v okolí syrského města Ajn al-Arab (pod kurdským názvem Kobani). 


Evropská unie bude bezesporu v blízké budoucnosti čelit třem migračním vlnám: z Afriky před smrtelným virem Ebola, z Ukrajiny před povstalci s přímou či nepřímou podporou Ruska a z Turecka před džihádisty z islámského státu. 

Nabízí se otázka: jsou státy EU na tyto obrovské migrační vlny připravené? Je na imigrační vlnu připravena Česká republika? Odpovědi nám ukáže až čas....

Psali jsme také:

 

Tagy článku