Turecké útoky proti IS pokračují. Zahynulo nejméně 40 islámských radikálů

Turecké útoky proti IS pokračují. Zahynulo nejméně 40 islámských radikálů
Autor fotografie: Jerry Gunner, Lincoln, Velká Británie|Popisek: F-16D Fighting Falcon tureckého letectva
25 / 07 / 2015, 08:00

Po celém Turecku proběhla rozsáhlá protiteroristická akce, při které zasahovalo přes 5000 policistů, ti zatkli téměř 300 lidí podezřelých z napojení na IS.

Turecká vojenská letadla v pátek večer bombardovala kromě základen IS také tábory Strany kurdských pracujících (PKK) v sousedním Iráku. Soukromá tisková agentura Dogan uvedla, že turecké F-16 zasáhly i školící střediska, budovy a protiletecké baterie PKK v severním Iráku. Podle agentury AFP o tom informoval mluvčí PKK. 

Stíhačky odstartovaly z turecké základny Diyarbakir a odpálily rakety z tureckého vzdušného prostoru. Zasažena byla dvě velící stanoviště IS, informoval úřad tureckého premiéra. 


YouTube, CCTV News 

Podle  turecké vlády byly cíle "kompletně zničeny". Mrtvých na straně islamistů jsou nejméně čtyři desítky, uvedla turecká agentura Dogan. "Cílem byly zřejmě vojenské základny nebo vojenská zařízení IS na sever od Aleppa, poblíž tureckých hranic, kde došlo včera k útoku proti tureckým pohraničníkům," uvádí server rozhlas.cz

Turecký prezident Erdogan prohlásil, že operace proti extremistům budou pokračovat. "Musejí složit zbraně, jinak ponesou důsledky," řekl. Turecko se podle něj rozhodlo změnit dosavadní taktiku vzhledem na změněnou situaci na severu Sýrie. Turecko se podle něj rozhodlo změnit dosavadní taktiku vzhledem na změněnou situaci na severu Sýrie. "Během telefonátu s (Barackem) Obamou jsme zopakovali naše odhodlání bojovat proti separatistickým organizacím a Islámskému státu," uvedl Erdogan. (Zdroj: Českátelevize.cz)

Islámský stát posílá k syrsko-tureckým hranicím posily ze svého správního centra Rakka. 

Turecká policie v pátek ráno zahájila rozsáhlou operaci proti podezřelým islamistům napojeným na IS a členům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Při razii bylo zatčeno 297 lidí, jedna žena při střetu s policisty zemřela. Mezi asi stovkou lidí, kteří byli zadrženi v Istanbulu, bylo přes třicet cizinců. 

YouTube, BBC

Turecká CNN zveřejnila detaily z bombardování na mapě:

Foto: 92-0024 an F-16D Fighting Falcon of 182o Filo Turkish Air Force, Jerry Gunner z Lincoln, Velká Británie,  pod licencí Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.