Turecké útoky proti Kurdům v Sýrii stále pokračují

Turecké útoky proti Kurdům v Sýrii stále pokračují
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Kurdishstruggle|Popisek: YPG
10 / 11 / 2016, 12:45

KOMENTÁŘ

Celý svět sleduje postup Iráckých a Kurdských jednotek na Mosul. SDF (Syrské demokratické síly) zahájily útok na pomyslné hlavní město Islámského státu Rakka. Není tajemstvím, že nejsilnější součástí SDF jsou jednotky YPG a YPJ, tedy kurdské bojové jednotky, které dlouhodobě úspěšně bojují proti ISIS v Sýrii.

Přes minimální materiální a logistickou podporu dokáží kreatury z ISIS porážet. Někdo jim fandí a hlasitě tleská (hlavně obyčejní lidé), jiní se tváří, že neexistují a čekají, jak se situace vyvine (politici), a někdo se snaží likvidovat Kurdy mnohem více, než ISIS (Turecko).

Turci zabili 200 Kurdů v Aleppu a média mlčí

Pro Erdogana jsou Kurdové mnohem horší noční můrou, než celý Islámský stát, ba právě naopak, vznik muslimského státu spíš podporuje jeho sny o znovuvytvoření Osmanské říše.  Proto Turecko také s Islámským státem obchodovalo a logisticky jej podporovalo. Za tichého souhlasu EU i NATO.

Jenomže Kurdové jsou větší oříšek, než se zpočátku zdálo. I přes minimální pomoc ze zahraničí se drží a jsou úspěšní, což nebylo v plánu. No tak co s nimi? Erdogan si našel jednoduché řešení - pod rouškou boje proti Islámskému státu opakovaně útočí na kurdské pozice v Sýrii.

Po překročení syrských hranic tureckou armádou v létě 2016 Turci hrdě hlásili, jak osvobodili město Jarabulus. Bylo to ale skutečné osvobození? Nikoliv. Bylo to domluvené předání města z rukou ISIS do rukou turecké armády.

V Německu to vře. Kurdové protestovali proti Erdoganovi

Podle svědectví místních zdrojů si bojovníci ISIS oholili vousy, převlékli uniformy a rázem byli spojenci turecké armády. A proti komu se zaměřila tato „osvobozenecká“ armáda potom? Turci neútočili na pozice ISIS, ale na pozice SDF, hlavně kurdské YPG. Erdogan vydal prohlášení, že pokud Kurdové neopustí Manbij (důležitý dopravní uzel mezi Rakka a turecko-syrskými hranicemi), na město zaútočí. Aby tomu dodali potřebný důraz, tak 19.10.2016  Turci provedli letecké útoky na pozice SDF v severním Aleppu. Během těchto náletů zabili téměř 200 bojovníků. Mezi mrtvými byli civilisté, ženy a děti, ale světová média i politici mlčí. Nemůžou si přeci dovolit rozčílit Erdogana.

„Velká bitva za osvobození města Rakka a jeho provincie začala,“ řekla na tiskové konferenci ve města Ajn Ísa asi 50 kilometrů severně od Rakky mluvčí SDF. V prohlášeni upřesnila, že ofenzíva se jmenuje Hněv Eufratu. Podle ní budou podporovat SDF letecké útoky koalice vedené Spojenými státy. „Demokratické sily Sýrie se definitivním způsobem dohodly s mezinárodní koalicí (vedené Washingtonem), že v ofenzívě nebudou mít žádnou roli Turci,“ upřesnil další představitel SDF. Páteří SDF jsou kurdské milice YPG, které sousední Turecko považuje za teroristickou organizaci.

A co na to Turci? Ti odpověděli po svém. Začali také útok, ale ne na ISIS, ale zaútočili na pozice YPG v severovýchodní části Sýrie jako by se nechumelilo. Kurdům způsobili ztráty na životech a rozsáhlé materiální ztráty. Podle vojenských zdrojů Turci zaútočili na pozice YPG více než 22 krát v průběhu minulých měsíců. Jak dlouho budou světové velmoci mlčet k Erdoganovu řádění, kolik lidí bude ještě muset zemřít, než někdo vlivný řekne Erdoganovi DOST? To je otázka na kterou neznáme odpověď. Bude to vůbec někdy?

Autor: Lumír Němec, THOR TACTICAL

Tagy článku