Turecké vydírání EU nebere konce. Buď bezvízový styk nebo k vám pustíme uprchlíky

Turecké vydírání EU nebere konce. Buď bezvízový styk nebo k vám pustíme uprchlíky
07 / 06 / 2016, 13:45

Turecko bude muset vypovědět dohodu s Evropskou unií o vracení migrantů, pokud Brusel tureckým občanům neumožní cestovat bez víz do schengenského prostoru volného pohybu.

Istanbul (ČTK) - V rozhovoru poskytnutém turecké veřejnoprávní televizi TRT to uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Únorová dohoda umožňuje za určitých podmínek vracet migranty z Řecka do Turecka.

Turecký „paša“ Erdogan drží Evropu za koule a my mu za to tleskáme

Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázal výměnou za pomoc v migrační krizi zrušit vízovou povinnost pro turecké občany. Bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Původně měli Turci do EU cestovat bez víz už od léta.

Zatímco Turecko tvrdí, že všechny podstatné podmínky pro zrušení víz splnilo, podle EU zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s evropským policejním úřadem Europol a protiteroristické zákony.

Turecko nebude měnit své protiteroristické zákony, jak to žádá Evropská unie

Prezident Recep Tayyip Erdogan už v minulosti několikrát pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, turecký parlament dohodu o vracení migrantů zablokuje. Několikrát také odmítl možnost, že by Ankara změnila své protiteroristické zákony, u kterých se Západ obává, že mohou být zneužity proti opozici.

Bezvízový styk s Tureckem už od června? Evropská komise Turecko pochválila.

Pro případ krachu dohody s Tureckem zvažuje EU například možnost, že by se centrem pro příjem migrantů staly řecké ostrovy, odkud by byli odmítnutí žadatelé o azyl rovnou posíláni zpátky do zemí původu. Finanční prostředky slíbené Ankaře by pak měly namísto do Turecka směřovat do Řecka.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace