Turecké vydírání EU nebere konce. Buď bezvízový styk nebo k vám pustíme uprchlíky

Turecké vydírání EU nebere konce. Buď bezvízový styk nebo k vám pustíme uprchlíky
07 / 06 / 2016, 13:45

Turecko bude muset vypovědět dohodu s Evropskou unií o vracení migrantů, pokud Brusel tureckým občanům neumožní cestovat bez víz do schengenského prostoru volného pohybu.

Istanbul (ČTK) - V rozhovoru poskytnutém turecké veřejnoprávní televizi TRT to uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Únorová dohoda umožňuje za určitých podmínek vracet migranty z Řecka do Turecka.

Turecký „paša“ Erdogan drží Evropu za koule a my mu za to tleskáme

Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázal výměnou za pomoc v migrační krizi zrušit vízovou povinnost pro turecké občany. Bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Původně měli Turci do EU cestovat bez víz už od léta.

Zatímco Turecko tvrdí, že všechny podstatné podmínky pro zrušení víz splnilo, podle EU zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s evropským policejním úřadem Europol a protiteroristické zákony.

Turecko nebude měnit své protiteroristické zákony, jak to žádá Evropská unie

Prezident Recep Tayyip Erdogan už v minulosti několikrát pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, turecký parlament dohodu o vracení migrantů zablokuje. Několikrát také odmítl možnost, že by Ankara změnila své protiteroristické zákony, u kterých se Západ obává, že mohou být zneužity proti opozici.

Bezvízový styk s Tureckem už od června? Evropská komise Turecko pochválila.

Pro případ krachu dohody s Tureckem zvažuje EU například možnost, že by se centrem pro příjem migrantů staly řecké ostrovy, odkud by byli odmítnutí žadatelé o azyl rovnou posíláni zpátky do zemí původu. Finanční prostředky slíbené Ankaře by pak měly namísto do Turecka směřovat do Řecka.

Tagy článku