Uprchlíci ze Sýrie jako nástroj vydírání EU. Za všechno mohou Rusové a jejich nálety v Sýrii.

Uprchlíci ze Sýrie jako nástroj vydírání EU. Za všechno mohou Rusové a jejich nálety v Sýrii.
09 / 02 / 2016, 14:30

„Co budete s uprchlíky dělat, pokud se s námi nedohodnete? Zabíjet je?“ Jestliže boje na severozápadě Sýrie budou pokračovat se stejnou intenzitou, pak by mohlo k turecké hranici dorazit až 70.000 Syřanů. Řekl to dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu. Ujistil zároveň, že Turecko, které v posledních dnech uzavřelo hranice, uprchlíky úplně odmítat nebude.

Ankara/Brusel/Moskva - Předseda Evropské rady Donald Tusk kritizoval ruské vojenské operace v Sýrii a řekl, že kvůli nim je "už tak špatná situace ještě horší". Jestliže syrské vládní jednotky obklíčí ty části Halabu, které mají pod kontrolou povstalci, od dodávek potravin by mohly být odříznuty stovky tisíc civilistů, upozornila OSN.

Turecko vydírá Evropskou komisi? Chce členství v EU a víc peněz na uprchlíky

„Co budete s uprchlíky dělat, pokud se s námi nedohodnete? Zabíjet je?“ ptal se prý turecký prezident Erdogan předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a šéfa Evropské rady Donalda Tuska. Následně jim hrozil, že se bez pomoci Turecka neobejdou a že pokud tomu nevěří, stačí, aby Turecko pustilo uprchlíky do Evropy bez omezení. S odvoláním na řecký zpravodajský server o tom informoval ihned.cz.

Oběma vyčetl, že Turecko čeká už přes padesát let na členství v EU a zatím se nedočkalo. Jestliže mu EU vyčítá, že Turecko není dost demokratické, tak to podle Erdogana nebývalo ani Řecko, Německo nebo Velká Británie. Zdálo se mu navíc, že se k němu Lucemburčan Juncker nechová dost uctivě. „Lucembursko je jako město v Turecku. Reprezentuji zemi s 80 miliony obyvatel. To, jak se mnou Juncker mluví, je nezdvořilé,“ poznamenal v jednu chvíli směrem k Tuskovi.  (Zdroj: ParlamentniListy.cz

Turecký prezident prý na schůzce 14. listopadu 2015 v Antalyi s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem požadoval od EU třicet miliard eur na řešení problému uprchlíků, a vyhrožoval, že je jinak pošle do Evropy. Zdroj: prvnizpravy.cz

Na útěku by mohlo být dalších až 150 tisíc lidí

U turecké hranice je nyní asi 30.000 lidí, kteří minulý týden uprchli před útoky jednotek syrské vlády a Ruska proti opozičním silám právě v oblasti Halabu. K otevření hranic pro uprchlíky z Halabu dnes Ankaru vyzval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Jeho mluvčí uvedl, že chápe obavy Turecka z "případného masivního přívalu uprchlíků" ze Sýrie, a vyzval mezinárodní společenství, aby Turecku pomohlo tento nápor zvládnout.

OSN se obává, že syrská vládní ofenziva by mohla odříznout poslední spojnici mezi povstalci drženými částmi Halabu a hlavním hraničním přechodem do Turecka. "Až 300.000 lidí, kteří jsou stále ve městě, by tak zůstalo odříznuto od humanitární pomoci," uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). Jestliže bude postup syrské armády pokračovat, "místní úřady odhadují, že by mohlo z města uprchnout 100.000 až 150.000 lidí," dodal.

Ankara v předchozích dnech přijala asi 10.000 uprchlíků, pak hranice uzavřela a údajně pouští pouze nemocné a zraněné. 

Kancléřka Merkelová se vrátila z Ankary s nepořízenou

Dotlačit Turecko ke krokům, které by zmenšily proud uprchlíků do Evropy, se v pondělí snažila v Ankaře také německá kancléřka Angela Merkelová. S předsedou turecké vlády Ahmetem Davutogluem jednala o zásahu proti pašerákům lidí do Evropy a zlepšení podmínek, v nichž žijí syrští uprchlíci v Turecku, aby je jejich situace nenutila utíkat do Evropy.

Na Davutoglua však podle jeho vyjádření po jednání zřejmě příliš nezapůsobila. Premiér neoznámil žádné konkrétní kroky ze strany Turecka. Naopak si postěžoval, že je "nesmyslné očekávat, že Turecko ponese břímě starostí o uprchlíky na svých bedrech samo". To, že EU Ankaře slíbila už loni tři miliardy eur na řešení problémů s uprchlíky, odbyl tím, že příští týden dá do Bruselu vědět, k čemu je použije. Zdroj: archiv.ihned.cz

Za všechno mohou Rusové a podpora Asadovy armády, tvrdí EU

Ruské nálety v Sýrii podle předsedy Evropské rady Tuska situaci v zemi jen zhoršují. "Přímým důsledkem ruské vojenské kampaně je to, že režim (prezidenta Bašára) Asada získává navrch, umírněná syrská opozice ztrácí půdu pod nohama a k Turecku a Evropě míří tisíce dalších uprchlíků," řekl Tusk.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes zopakoval, že podle Moskvy neexistují žádné věrohodné důkazy, že by si ruské bombardování Sýrie vyžádalo oběti i mezi civilisty. Peskov tak reagoval na pondělní vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, podle níž kvůli ruským útokům trpí i civilisté.

Proruský server cz.sputniknews.com zveřejnil článek s videem, na kterém obyvatelé šíitského města u Aleppa uvítali Asadovy vojáky s jásotem.

Tagy článku