Turecko: "Chybné rozhodnutí" německého parlamentu má na svědomí "rasistická arménská lobby"

Turecko: &quote;Chybné rozhodnutí&quote; německého parlamentu má na svědomí &quote;rasistická arménská lobby&quote;
02 / 06 / 2016, 14:45

Německý Spolkový sněm dnes označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu. Turecko už odvolalo svého velvyslance z Německa.

Berlín - Schválená rezoluce přiznává, že svůj díl odpovědnosti za tehdejší události neslo i Německo jako spojenec Osmanské říše, které o masakrech vědělo, ale nezasáhlo proti nim. Poslanci zdůraznili, že rezoluce neznamená obviňování současné turecké vlády. Ankara se předem proti označení událostí z roku 1915 za genocidu důrazně ohradila.

V reakci na německou rezoluci Ankara odvolala svého velvyslance v Německu ke konzultacím. Podle agentury Reuters to oznámil turecký premiér Binali Yildirim. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci řekl, že rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy. 

Masakry Arménů za první světové války za genocidu oficiálně uznaly více než dvě desítky zemí, včetně Francie, Ruska nebo Argentiny. Příslušnou rezoluci přijal i Evropský parlament a také papež František loni hovořil o genocidě.
V Turecku je použití termínu genocida pro označení událostí z roku 1915 trestné a Ankara kritizuje země, které tento termín používají. Masakry, při nichž přišlo o život asi 1,5 milionu Arménů, považuje Ankara za "běžné incidenty, které se staly v podmínkách první světové války a mohly se přihodit v jakékoli jiné zemi a společnosti".

Rezoluci podpořila velká většina poslanců ze všech parlamentních frakcí. Proti hlasoval jediný z německých zákonodárců. Jednání Spolkového sněmu sledovala v galerii pro hosty velká skupina Arménů, kteří po hlasování zdvihli papíry s nápisem "děkujeme".

Poslanci při projednávání rezoluce zdůraznili, že nechtějí obviňovat vládu Turecka, které je nástupnickým státem Osmanské říše. "Je třeba zdůraznit, že současná turecká vláda není odpovědná za to, co se stalo před sto lety. Má však odpovědnost za to, jak se s tehdejšími událostmi bude zacházet dál," řekl předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert. "Jsem přesvědčen, že označení minulosti pravými slovy neohrozí naše vztahy s Tureckem," podotkl také.

"Nejednáme tady o jakémkoli odsuzování (tureckého prezidenta Recepa Tayyipa) Erdogana. Tato rezoluce je apel na to, aby konečně byly důsledně zpracovány tehdejší události. A je třeba, aby se na tom podílely obě strany, jak Turecko, tak Arménie," řekl místopředseda poslanců vládní sociální demokracie (SPD) Rolf Mützenich.

Kriticky se k německé rezoluci vyjádřil i Erdogan. O výrazném zhoršení vztahů dnes hovořil mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktay. Strana podle agentury Reuters plánuje předložit v tureckém parlamentu deklaraci odsuzující rezoluci Spolkového sněmu.

A Angela Merkelová? Její nezájem o tuto záležitost vzbuzuje podezření, že se nachází kvůli jí dojednané dohodě mezi EU a Tureckem o uprchlících pod trvalým vlivem Ankary. Merkelová si sice ani po „umytí hlavy“ od Erdogana nedovolila vystoupit proti zákonu. Její mluvčí ovšem podle serveru Local uvedl, že kancléřka nebude přítomna hlasování z důvodu jiných povinností. Zdroj: parlamentnilisty.cz

Arménie rezoluci vřele uvítala. Arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan dnes řekl, že Německo "významně přispělo nejen k mezinárodnímu uznání a zavržení arménské genocidy, ale také k univerzálnímu boji za prevenci genocidy a zločinů proti lidskosti".

 

Tagy článku