Popisek: Bospor, Dardanely
Turecko má pod kontrolou úžiny Bospor a Dardanely, kudy proplouvají ruská plavidla z Černého do Středozemního moře. A ruské lodě začínají mít problémy, prý čekají několik hodin, než mohou proplout.
Konflikt mezi Ruskem a Tureckem, který způsobilo sestřelení SU-24 tureckou armádou může mít pokračování. Pokud by totiž Turecko (a NATO?) vyhodnotilo, že jsou jeho zájmy ohroženy hromaděním ruských vojenských sil na turecko-syrské hranici, má právě Turecko nejcennější trumf, o kterém se příliš nemluví. Informaci zveřejnil server businessinsider.com.
Námořní cesta z Černého do Egejského a Středozemního moře přes úžiny Bospor a Dardanely je plně pod kontrolou právě Turecka, které "reguluje" průjezd nákladních a vojenských plavidel. Turecká účast je dána dohodou z Montreux z roku 1936.
Konvence z Montreux je mezinárodní dohoda uzavřená 20. července 1936 ve Švýcarsku ve městě Montreux po němž je pojmenovaná, byla uzavřena těmito státy Austrálie, Bulharsko, Francie, Německo, Řecko,Rumunsko, Japonsko, Sovětský svaz, Turecko, Spojené království a Jugoslávie a v platnost vstoupila 9. listopadu 1936. Úmluva či konvence stanovuje a upravuje režim proplouvání válečných lodí úžinami Bospora Dardanely.
Rusko je v současné době, kvůli vojenských dodávkám do Sýrie, plně závislé na neomezeném přístupu k oběma úžinám. Právě tudy totiž putují zbraně z černomořské základny v Novorosijsku do syrských přístavů v Tartusu a Latakii.

Ruské lodě měly přes obě úžiny historicky neomezený přístup do Středozemního moře. Jenomže podle dohody z Montreux může Turecko zcela legálně ruským vojenským plavidlům blokovat volný průjezd za splnění dvou podmínek: pokud bude s Ruskem ve válce nebo, pokud se bude cítit "bezprostředně ohroženo válečným konfliktem."
Bezpečnostní experti uvedli v úterý pro Business Insider, že "je nepravděpodobné, že by Turecko zašlo až tak daleko, že by uzavřelo oba průlivy..."
Ale díky ruské vojenské přítomnosti podél jižní hranice Turecka a kvůli probíhajícímu konfliktu v Sýrii, může teoreticky Turecko postupovat podle článku 21 této smlouvy, pokud bude přímo ohroženo válečným konfliktem v regionu.
Turecko již údajně naznačilo, že uvažuje o přijetí "odvetných opatření v úžinách proti Moskvě". Podle některých pozorovatelů už turecké úřady "dělají problémy ruským nákladním lodím v Bosporu a Dardanelách, které tu musí čekat na odbavení několik hodin."