Turecko kvůli uprchlíkům vydírá EU. Chce víc peněz, najednou a bez kontroly.

Turecko kvůli uprchlíkům vydírá EU. Chce víc peněz, najednou a bez kontroly.
30 / 01 / 2016, 12:00

Turecko požaduje od Evropské unie v rámci spolupráce při řešení uprchlické krize pět miliard eur (135 miliard Kč) namísto dříve slíbených tří miliard eur.

Brusel - Informoval o tom na svých internetových stránkách německý list Die Welt s odvoláním na zdroje z diplomatických kruhů. EU pro letošek slíbila Ankaře tři miliardy eur na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků výměnou za důraznější turecké zapojení do řešení evropských problému s migranty.

EU slíbila Turecku dotaci přes 80 miliard korun na "pomoc syrským uprchlíkům" a za to, že nebude pouštět imigranty dál do Evropy ho přijme EU jako svého plnohodnotného člena, jehož občané budou cestovat bez víz. Na tom se domluvili zástupci Evropské unie a Turecka už 30. listopadu loňského roku. 

"Ankara nyní chce pět miliard eur. My jsme však připraveni poskytnout pouze slíbené tři miliardy eur," řekl listu Die Welt vysoce postavený diplomat EU. Turecko by výměnou za peníze od EU mělo lépe střežit hranice a omezit počet migrantů mířících do Evropy. Slíbené tři miliardy eur zatím Turecku poskytnuty nebyly, protože Itálie pomoc blokuje kvůli námitkám vůči způsobu, jak tyto peníze získat.

Nabízí se tedy otázka, zda za přílivovou tsunami do Evropy není přímo odpovědné právě Turecko, které je obviňováno i z údajné spolupráce s islámským státem a které současně vraždí Kurdy, kteří jako jedni z mála aktivně bojují proti IS.

Stejně tak Řecko odmítá přispět turecké vládě na pomoc uprchlíkům, protože ta prý neplní svoje závazky vůči EU. Řecký prezident Procopios Pavlopoulos prohlásil, že se turecká vláda aktivně podílí na uprchlické krizi tím, že podporuje "obchod s uprchlíky." 

Jednání mezi EU a Tureckem nyní podle listu komplikuje rovněž skutečnost, že Ankara usiluje o větší pravomoci při rozhodování o vyplácení pomoci. "Pro tureckou vládu je velmi těžké akceptovat, že tato miliardová pomoc pro uprchlíky bude vyplácena pouze postupně a že bude podléhat přísné kontrole," tvrdí podle listu zdroje z diplomatických kruhů.

Turecko nedodržuje dohodu s EU. Do Řecka dorazilo dalších 9900 běženců.

Peníze by podle EU měly směřovat do konkrétních projektů, například do výstavby škol. Brusel hodlá prostřednictvím přísné kontroly zajistit, aby se k uprchlíkům nedostal pouze zlomek poskytnuté pomoci, píše Die Welt. List rovněž upozorňuje, že Ankara zatím navzdory dohodě s EU nevyvíjí žádné větší úsilí k ochraně svých hranic a příliv uprchlíků z Turecka do Řecka pokračuje.

Prezident Zeman: Turecko by nemělo být v EU, chová se někdy jak spojenec islámistů

Tagy článku