Turecko má jasno. Teroristický útok spáchali Kurdové, které podporuje Rusko

Turecko má jasno. Teroristický útok spáchali Kurdové, které podporuje Rusko
18 / 02 / 2016, 11:00

Turecko nepřímo obvinilo z teroristického útoku Rusko a situace využilo k ofenzívě proti Kurdům

Atentát spáchal člen syrských kurdských milicí YPG. Řekl to dnes turecký premiér Ahmet Davutoglu. Při útoku zemřelo 28 lidí a 61 osob utrpělo zranění. Útočník byl údajně identifikován podle otisků prstů. Byly muži sejmuty při jeho vstupu do Turecka. Automobil použitý při útoku vybuchl poblíž sídla generálního štábu armády, parlamentu a vládních budov. Auto bylo pronajato v západotureckém Izmiru asi před čtrnácti dny.

Podle tureckého premiéra útok naplánovala turecká Strana kurdských pracujících (PKK). Syrští Kurdové spoluúčast na atentátu, který si vyžádal 28 obětí, popírají. Turecká armáda v reakci na útok spustila akce proti kurdským oddílům v Sýrii a Iráku.

Turecko dál obviňuje Rusko, že se v Sýrii chová jako teroristé a požaduje pomoc zahraničních spojenců v pozemní operaci.

Davutoglu prohlásil, že odpovědnost za atentát nese syrský režim, a varoval také Rusko coby spojence Damašku, aby nevyužívalo YPG v tažení proti Turecku.

Turecko bude v obavě z Ruska masivně zbrojit

„Teroristický útok spáchali členové teroristické organizace PKK v Turecku a jeden milicionář z YPG,“ řekl Davutoglu. Dodal, že útočníkem byl Syřan, „který se dostal ze Sýrie do Turecka“. V souvislosti s útokem už bylo zatčeno devět osob. Zdroj: ceskatelevize.cz

 

Tagy článku