Turecko narušilo v roce 2014 vzdušný prostor Řecka 2 244x !

Turecko narušilo v roce 2014 vzdušný prostor Řecka 2 244x !
Autor fotografie: Ralph Popken CC BY-ND 2.0|Popisek: F-4 Phantom II tureckých vzdušných sil
30 / 11 / 2015, 10:30

Turecké letectvo sestřelilo ruský letoun Su-24, který vletěl do jejich vzdušného prostoru asi na 17 vteřin. Turci naopak zcela pravidelně a beztrestně vstupují do řeckého vzdušného prostoru.

Graf byl zpracován podle dat řeckých ozbrojených sil. Po několika letech útlumu a necelých 700 narušeních v letech 2012 a 2013 se turecké letactvo vzepnulo k heroickému výkonu a v loňském roce narušilo prostor Řecka v 2244 případech!

Kdyby Řecko postupovalo podle stejného vzorce jako Turecko v případě ruského Su-24, už by zcela jistě nemělo ani jeden vojenský stroj.

Třenice mezi oběma sousedy a členy NATO občas znamená i zničená letadla. 23. května 2006 se nad ostrovem Karpatos srazily stíhačky F-16 obou států, během zadržování tureckých strojů. Problém je, že Řecko si činí nárok na vzdušný prostor v dosahu 16 kilometrů, zatímco Turecko mu přiznává pouze deseti kilometrové pásmo a z toho důvodu se jejich stroje potkávají opravdu často.

Vtipný tweet řeckého premiéra Alexise Tsiprase na adresu tureckého premiéra jako reakce na turecký sestřel Su-24. Oba politici se v neděli účastnili summitu EU a Turecka věnovaného především migrační krizi.

Na Tsiprasově oficiálním účtu @Tsipras_eu se v neděli večer objevily čtyři vzkazy, které byly určené tureckému premiérovi Davutogluovi. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace