Turecko není "koncentrační tábor" vzkazuje turecký premiér Evropské unii

Turecko není &quote;koncentrační tábor&quote; vzkazuje turecký premiér Evropské unii
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s tureckým premiérem Ahmedem Davutoglem
19 / 10 / 2015, 18:15

Turecko nemůže přijmout návrh německé kancléřky Merkelové na připojení k EU pod heslem "Dáme vám peníze a zajistíte, aby uprchlíci zůstali v Turecku", uvedl turecký premiér po návštěvě německé kancléřky.

"Turecko není koncentrační tábor. Nikdo nemůže od Turecka očekávat, že se transformuje do koncentračního tábora, kam umístí všechny uprchlíky," řekl Davutoglu. Uznal nicméně, že je nutná "společná akce s evropskými partnery pro řešení nelegálního přistěhovalectví." 

Strategie EU, jak se vyrovnat se s uprchlickou krizí, tedy jakýsi plán B, na kterém se dohodli vrcholní představitelé unijních států v Bruselu, dostává zřejmě "na frak". Podle plánu B se měla Ankara zavázat za částku kolem 3 miliard EUR, že uprchlíky, kteří chtějí do Evropy, "zadrží na svém území". Kromě financí má dostat Turecko "na oplátku" zjednodušení vízového režimu pro turecké občany cestující v rámci EU. (Zdroj: kleinezeitung.at)

Merkelová uvedla v neděli po schůzce s Erdoganem, že "diskuse byly slibné."

Kypr dnes varoval, že hodlá i nadále vetovat přístupová jednání mezi Ankarou a Bruselem. Podle agentury Reuters Kypr potenciálně ohrožuje plány vedoucích představitelů EU na oživení vztahů s Ankarou výměnou za tureckou pomoc v řešení evropské migrační krize. Kyperská republika, jejíž severní část je nadále okupována tureckou armádou, právě touto okolností nadále zdůvodňuje svůj nekompromisní přístup k Ankaře. (Zdroj: zahranicni.eurozpravy.cz)

Tagy článku